Vrapçişte’de Türk gençlerini darp eden polislere tepkiler büyüyor

Dün akşam saatlerinde Türk gençlerini kovalayan ve yakaladıktan sonra darp eden polise tepkiler büyüyor.

Dün akşam saatlerinde ehliyetleri olmadığı için polisin dur ihtarına uymayan üç Türk genci kısa bir kovalamanın ardından Vrapçiste yakınlarında durdu. Gençlerin durmasıyla birlikte kendilerini darp eden polis memuru açığa alındı.

Türk Demokratik Partisi (TDP) Vrapçişte şubesi yaptığı açıklamayla olayın yakın takipçileri olacaklarını söylerken, “25 Kasım gecesi yaşanmış olan tatsız, son derece üzüntü verici ve kaygılandırıcı olay ile ilgili büyük endişe içerisinde olduğumuzu bildirmek isteriz. Yaşanan olayda şiddete maruz kalmış genç kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletir, acil şifalar dileriz” denildi.

Yetkili kurumlar olayda görevi kötüye ve şiddet kullanan polis memurunun soruşturmanın tamamlanmasına kadar açığa alındığını belirttikleri kaydedilen açıklamada, “Kanunların sağlamış olduğu imtiyazların dışına çıkarak şiddet uygulamak hiçbir şartta kabul edilemez. Kanunların öngördüğü yetkiler ve görevler kötüye kullanılamaz. Bu yaşanan olay hukukun temellerini sarsmıştır.  Soruşturma ve hukuki sürecin tamamlanmasına kadar olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz. Olayın sıcaklığı ile soruşturma süresince şiddeti körükleyecek açıklama ve ifadelerden kaçınılması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Sürecin sonunda gereken önlemlerin alınacağına ve cezai yaptırımların uygulanacağına olan inancımız tamdır” ifadelerine yer verildi.

Olayla ilgili “Orantısız güç ve fiziki şiddete hayıt” başlığıyla bir açıklama yayınlayan Türk milletvekili Yusuf Hasani, “Genç kardeşlerimize karşı sergilenmiş olan kaba ve insanlık dışı muamelenin kabul edilebilir ve açıklanabilir hiçbir tarafı olamaz. İnsan haklarının temel ilkelerini yerle bir eden, tamir edilmesi mümkün olamayabilecek olan fiziki ve psikolojik yaralara yol açma ihtimali yüksek olan bu insanlık suçunun hesabı bir an önce sorulmalıdır. Orantısız güç ve görevi kötüye kullanarak, kanun hükümlerinin öngördüğü yetkilerin dışına çıkmak bir kamu görevlisi için kabul edilemez” dedi.

TDP milletvekili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“25 Kasım gecesi Vrapçişte Belediyesine bağlı Toplitsa yerleşim biriminde devriye gezen polis ekipleri tarafından saldırıya uğramış ve fiziki şiddete maruz kalmış genç kardeşlerimize, ailelerine ve bütün soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, acil şifalar dileriz.

Genç kardeşlerimize karşı sergilenmiş olan kaba ve insanlık dışı muamelenin kabul edilebilir ve açıklanabilir hiçbir tarafı olamaz. İnsan haklarının temel ilkelerini yerle bir eden, tamir edilmesi mümkün olamayabilecek olan fiziki ve psikolojik yaralara yol açma ihtimali yüksek olan bu insanlık suçunun hesabı bir an önce sorulmalıdır. Orantısız güç ve görevi kötüye kullanarak, kanun hükümlerinin öngördüğü yetkilerin dışına çıkmak bir kamu görevlisi için kabul edilemez.

Anayasa ve kanun hükümlerini en üst seviyede kabullenmiş, bu ülkenin yapıcı, uyumlu ve barışçıl vatandaşları olarak, sergilenmiş olan bu tutum karşısında sessiz kalmamız beklenemez.

Avrupa Birliği yolunda ilerleme hedefi olan bir ülkenin böyle bir insanlık suçu ile gündeme gelmesi, katetmemiz gereken daha çok yolun olduğuna işarettir. İlerlemek ve uygarlık herşeyden ama herşeyden önce insan olmaktan geçer. İnsanlıktan nasibini almamış kişilerin ise bu toplumda yeri yoktur ve olmamalıdır.

Olaydan haberdar olduğumuz andan itibaren sürecin takipçisi olduk. Edindiğimiz bilgileri devletin yetkili en üst makamlarına ilettik ve bir an önce gereken önlemlerin alınması ve yaptırımların uygulanması konusundaki kararlılığımızı bildirdik. Soruşturmanın ve hukuki sürecin tamamlanmasına kadar da bu işin takipçisi olacağız.

Özgürlük ve insan hakları dokunulmazdır.

Hukuk ise bir gün herkese lazım olacaktır.

Bu kaygı verici olayda şiddete maruz kalmış kardeşlerimize olan desteklerimiz sonsuzdur ve üstümüze düşen neyse onu yerine getirmek borcumuzdur.

Birkez daha geçmiş olsun dileklerimi iletir, acil şifalar dilerim.”

Read Previous

Kosova-Arnavutluk ortak Bakanlar Kurulu toplantısında 9 anlaşma imzalandı

Read Next

Dağlardaki Türk Köyleri

One Comment

  • Mani rahnama is a canadian cheater! ShipShop is a marketplace, which is located in Armenia. The purpose of platform is to promote sellers activities and get chance buyers to simplify shopping …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *