Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’den nüfus sayımının nisan ayında yapılmasını öngören yasayı imzalamamasını talep etti.

VMRO DPMNE’den yapılan açıklamada, salgın döneminde sayım yapılmasının riskli olduğu ve Almanya ile Sırbistan örnekleri gibi hareket edilmesi gerektiği belirtildi.

Başbakan Zoran Zaev’in önceden anlaşılmış şekilde pazarlıklı sayılar ile nüfus sayımı istendiğine vurgu yapılan açıklamada, “SDSM, nüfus sayımında parmak izi terminallerini kullanmayı tamamen reddetti, bu da yalnızca fiilen mevcut olanların, yani yerleşik nüfusun sayılmasına izin verecek.” denildi.

SDSM’nin reel sayım istemediğinin bir diğer kanıtının VMRO DPMNE tarafından yasayı iyileştirmek için sunulan değiştirgelerin kabul edilmemesi olduğu belirtilen açıklamada, “Devletin yaptığı her şey güç için ve vatandaşların zararına. Ayrıca, salgın zamanlarında son derece tehlikeli olmasına rağmen, hükümet nüfus sayımından vazgeçmiyor. Yani Almanya, Sırbistan ve diğerleri gibi ülkeler nüfus sayımından vazgeçti ama Zaev vazgeçmiyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Zaev’den beklediğimiz son şey akıl, ama bu yüzden
Başkan Stevo Pendarovski’yi Sayım Yasasını imzalamamaya ve bu sahteciliğe teşebbüsü önlemeye çağırıyoruz.” denildi.


Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 226 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

SDSM’dan, VMRO DPMNE’ye nüfus sayımı yanıtı