VMRO DPMNE, Meclis Başkanı Caferi için gensoru önergesinde bulunacak

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE milletvekilleri, Meclis Başkanı Talat Caferi hakkında gensoru önergesinde bulunacak.

VMRO DPMNE Grubu Koordinatörü ve milletvekili Nikola Micevski, bugün düzenlediği basın toplantısında, partisinin milletvekili grubunun Meclis Başkanı Talat Caferi hakkında gensoru önergesinde bulunacağını söyledi.

Dün gerçekleşen oturumda Meclis Başkanı’nın milletvekillerini içerdeyken genel kurul kapılarını kapattırmasına tepki gösteren Micevski, “Dünden sonra, milletvekilleri Talat Caferi’nin emriyle genel kurul salonuna kilitlendiğinde, Meclis’in artık demokratik bir kurum değil, Meclis’in bir parçası gibi hareket etmesine izin vermeyen, özel mülkiyet, tüzük ve temel insan haklarını ihlal eden bir Otokrat tarafından ele geçirilen bir kurum olduğu apaçık ortadadır.” ifadelerini kullandı.

Diktatörce ve ilkesiz yöntemleriyle Talat Caferi’nin bir gün daha meclisi yönetmemesi gerektiğine dikkati çeken Micevski, “Bu adamın kimseye saygısı yok, en müstehcen şekilde hakaret ve lanet ettiği meclis çalışlanlarına, hareket haklarını kısıtlamaya cüret ettiği ve onları genel kurul salonuna kilitlediği milletvekillerine saygısı yok. Kıymetli vatandaşlar, ne çalışanlarda ne de milletvekillerinde kendi otoritesini inşa edemeyen ve bu nedenle ne yapacağını bilemeyen, demokratik yaklaşımdan uzak bir rejimi zorla uygulamaya cüret eden güçsüz ve beceriksiz bir adamın haykırışlarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Caferi hakkında gensoru önergesinde bulunacaklarını kaydeden Micevski, “Bu gensorunun bir daha çekmecesine girmemesi ve bir önceki sunduğumuzda olduğu gibi onu asla oturuma koymamazlık yapmaması gerektiğini söylüyoruz. İç Tüzüğün düzeni ve işleyişi Makedonya Cumhuriyeti Meclisine iade edilmelidir. Caferi keyfiliği, despotik liderliği ve alışık olduğu diğer tüm yöntemleri ancak kendi partisinde ve kendi evinde uygulayabilir. SDSM milletvekillerini Talat Caferi’nin bu rehine davranışından kurtulmaya ve yasama organını her geçen gün daha fazla parçalayan bu adama DUR demeye hep birlikte katılmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Read Previous

“Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe Çalıştayı” Sırbistan’da düzenlenecek

Read Next

Dışişleri Bakanı Osmani, Yunan mevkidaşını ağırladı