VMRO DPMNE, hükümet için güvenoyu önergesi sundu

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in açıkladığı ama meclise sunmadı istifa sonrası ana muhalefet partisi VMRO DPMNE tarafından hükümet için güvenoyu önergesi sunuldu.

Zoran Zaev’in Başbakanlık görevinden istifası bugün Parlamentoya sunulmadı, bu nedenle VMRO-DPMNE Hükümete güvenoyu talebinde bulundu.

VMRO DPMNE milletvekili Aleksandar Nikolovski basına yaptığı açıklamada, girişimin 61 milletvekili tarafından sunulduğunu söyledi.

Nikolovski, “Girişim VMRO DPMNE ve koalisyonu, Arnavut İttifakı ve Alternativa koalisyonu, Besa Hareketi ve Levica tarafından destekleniyor ve toplam 61 milletvekili tarafından imzalandı.” dedi.

Nikolovski, Meclis Başkanı Talat Caferi’yi hükümete güvenoyu için oturum düzenlemeye çağrısında bulundu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Söz konusu açıklamanın ardından Arnavut İttifakı-Alternativa koalisyonu milletvekili Skender Recepi-Zejd kendisinin aldatıldığını belirterek, Levica Partisi ile aynı yerde imzasının bulunmayacağını söyledi.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Read Previous

Avrupa Sosyal Demokratları Yüz Üstü Bıraktı

Read Next

Akaryakıt fiyatlarında indirim