Vizyon’la Bir Asra Atılan İmza

Eğitim-öğretim ve araştırmada evrensel ölçüt ve etik değerleri benimseyen ve toplum yararı ve paydaş memnuniyetini ilke edinen Uluslararası Vizyon Üniversitesi bugün resmi bir törenle ilk akademi yılına başladı. Birinci yıl olmasına rağmen üniversiteye ilgi çok büyük, toplam 246 öğrenci kaydını yaptırdı.

DSC_0206

Makedonya ve Türkiyenin mükkemel siyasi ilişkilerin ardından, ilim ve bilimdeki müşterek faaliyetlerin bir neticesi olarak Uluslararası Vizyon Üniversitesi kurulduğunu belirten Üniversite Rektörü Fadıl Hoca, “Üniversite iki ülke arasında yapılan başarılı çalışmaların en baris göstergesidir” dedi.

DSC_0216

Üniversiteye Türkiye ve Balkan ülkelerinden 16’sı Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam 246 talebe kaydını yaptırmış. Yeni yolculuğu ilk adım yapan öğrenciler arasında Azerbaycan’dan da iki talebe bulunmaktadır.

Üniversiteye ilginin çok büyük olduğunu vurgulayan Fadıl Hoca, özellikle hukuk mimarlik ve psikoloji danişmanlık bölumlerine ilgi bi hayli fazla. Makedonya başta olmak üzere Kosova, Sancak ve özellikle Türkiye’den kaydını yaptırmış sayıca fazla talebelerimiz bulunmaktadır”, dedi.

DSC_0256

Vizyon Üniversitesinin aşılışından büyük mutluluk duyduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Bildiğim kadarıyla Vizyon Üniversitesi tüm Balkanlarda ilk ve tek Türkçe eğitim yapan tek üniversitedir” dedi.

Büyükelçi Şölendi öğrenci ve öğretmenlere başarılar dileyerek “ bu vesile ile bir daha tekrarlamak istiyorum, biz Makedonya Cumhuriyetini anayasal ismi ile tanıyan ilk ülkeyiz ve NATO ile AB gibi açılımlarda bütün güçümüzle desteklemekteyiz” şeklinde konuştu.

DSC_0225

Gostivar Belediyesi Başkanı Nevzat Beyta belediye olarak Üniversiteye olabildiğince katkı sunacaklarını vurguladı.

Bugün Gostivar halkı ve şehri için çok önemli bir gün olduğunu belirten Gostivar Belediye Başkanı Nevzat Beyta, yeni ve özel bir üniversitemiz açıldı, yeni bir yolculuğa dair ilk adımımızı atmış bulunuyoruz” dedi.
Belediye başkanı ayrıca Gostivar şehrinin ülkemizin en büyük beşinci şehrinden biri olduğunu hatırlatarak “ancak özel bir mozaiğe sahip olduğu için diğelerinden farklıdır”, dedi.

DSC_0230

Eğitim ve Bilim Bakanı Abdülhakim Ademi Üniversiteye yaptığı destekten dolayı plaket takdim edildi. Plaketi Üniversite adına Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil takdim etti.

Makedonya’da Üniversitenin kurulması çok önemli bir haber olduğunu vurgulayan Bakan Ademi, “eminim ki yeni açılan Vizyon üniversitesi Makedonya’daki eğitime katma değer sağlayacaktır”, dedi.

Balkanların ilk Türkçe eğitim veren Üniversite olma sıfatını taşıyan Uluslararası Vizyon Üniversitesi çerçevesinde talebeler Hukuk, İktisat, Mimarlık, Sosyal Bilimler ve Bilişim fakültelerinde eğitim yapabilecekler.

DSC_0260

Devlet Bakanı Furkan Çako Ankara’daki Üniversite yıllarını hatırlatarak talebelere başarılar diledi.

Bugün sizin için olduğu gibi benim için de önemli bir gün olduğunu vurgulayan Devlet Bakanı Furkan Çako, “Bende 2004 yılında sizin yaptığınız gibi ilim Çin’de olsa bile gidip alacaksın düşüncesi ile hareket ederk Ankara’ya gittim. Düşünce hayatıma şekil veren 5 önemli yılımı orada geçirdim. Bugün geriye dönüm baktığımda o yılları büyük bir özlem ve mutlulukla hatırlıyorum” dedi.

TİMEBALKAN portalı törene katılan ve üniversiyete yeni yazılan öğrencilere de duygularını sordu.

Türkiye’nin Aydın şehrinden gelen Hazal Serenkulakoğlu, Vizyon ünüversitesini seçmesinin nedeni Tğrk dilinde eğitim vermesi. Hazal, “Yurt dişi eğitimi araştırdım, ve bu üniversite dikkatimi çekti. Ayağımıza kadar geldiler. Yani o derece bizimle ilgilendiler. Her türlü yardımıda bulundular. Yurt bile ayarladılar. Çok güzel” dedi.

Aydın’dan gelen Tuğçe Kocal, “Daha önce birçok ülke gezdim. Ama en çok ilgilenen ülke burası oldu. Gayet memnunun hiçbir sıkıntı yok. Makedonya’ya ilk defa geliyorum. Gostivar çok güzel bir şehir. İnsanlar çok sıcak”, dedi.

TIMEBALKAN / Sündüz Emin
Münnever Eyüp

Read Previous

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörle mücadele tüm partilerin ortak görevi

Read Next

Meclis Çalışmalarına Devam Ediyor

80 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *