Varhelyi: Sırbistan ile varılan anlaşmalar uygulanmalı

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi’yi kabul etti. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Avrupa Birliği Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, hukukun üstünlüğü için Avrupa Birliği’nin Kosova’ya 6.5 milyon Euro tutarında destek sunduğunu söyledi.

Osmani, hukukun üstünlüğünün Kosova kurumları için sadece kağıt üzerinde bir öncelik olmadığını, tüm vatandaşlar ve cumhurbaşkanı olarak kendisi için de bir öncelik olduğunu söyledi. Polisi ve diğer kolluk kuvvetlerini güçlendirme taahhüdünün çok önemli ve bir öncelik olduğunu kaydeden Osmani, gelecek yıl Ocak ayından itibaren uzun ve haksız gecikmelerin ardından, serbest dolaşım fırsatının ardından Kosova’nın AB’ye daha yakın olacağını ve ekonomik, bilimsel ile akademik işbirliğini güçlendireceğini vurguladı.

Avrupa Birliği Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ise, 2015 anlaşması da dahil olmak üzere Sırbistan ile varılan tüm anlaşmaların uygulanması çağrısında bulundu.

Varhelyi, “Çok güzel ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik, ilerlemenin tüm unsurlarına değindiğimizi düşünüyorum. Bence Kosova, AB ile uyum konusunda kararlı olduğunu gösterdi. 1 Ocak’tan itibaren Kosova vatandaşları vizesiz seyahat edecek, bu ortak bir başarıdır. Yıllık ilerleme raporunu görüşmek için buradayız. Reformlar konusunda ne kadar ilerleme sağlandığını görmek istedik. Çünkü reformlar kritik bir konu. Biz buradayız ve hükümetin taahhüdüne sahibiz ve tüm politikaların uygulanmasını bekliyoruz. Kosova’da medya çoğulculuğu ortamı var, medyaya karşı şiddet durdurulmalı. Ekonomik duruma da değindik. Pandemi sonrası toparlanmaya başladığımıza dair güzel haberler görüyoruz. Kosova rekabet ve ekonomi açısından büyümeli, yatırım için adımlar atılmalı, yatırımcı ortamı yaratılmalıdır. Kosova’da her alanda var olmaya kararlıyız. Sırbistan ile varılan tüm anlaşmalara saygı gösterilmelidir, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden tüm bölge faydalanacaktır” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Hırvatistan’da “Cest is d’Best” festivalinde temizlik işçileri çöp arabalarıyla yarıştı

Read Next

Sırbistan, AGİT’in Kosova’da daha aktif olmasını istiyor