Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, Bugün Batı Balkanlar’da düzenlenen 8. Sivil Toplum Forumunda bölge vatandaşlarının tam AB entegrasyonunu güçlü bir şekilde desteklediğini söyledi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, burada yaptığı konuşmada, genişlemenin her zaman güçlü görüşleri ve birçok duyguyu, çok iyimserliği ve aşırı kötümserliği aynı anda taşıdığını belirtti.

Varhelyi, “Her şeyden önce, genişlemede başarılı olmak taahhüt gerektirir. Barış, güvenlik, istikrar ve ekonomik büyüme için jeostratejik bir yatırımdır. Bildiğimiz kadarıyla AB’ye giden yol uzun, karmaşık ve zorluklarla dolu, ancak benim için Batı Balkanlar’ın AB’nin bir parçası olmaya tamamen kararlı olduğuna şüphe yok ve bu yüzden bunu gerçekleştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AB’ye aday ülkelerin siyasi seçimlerini 30 yıldır siyasi, teknik ve mali olarak desteklediklerini hatırlatan Varhelyi, “Şimdi, yılın sonunda, işimizi inşa etmek ve genişleme sürecine taze bir an vermek için inanılmaz fırsatlara ve zorluklara sahibiz. AB-Batı Balkanlar Zirvesi önümüzdeki hafta yapılacak ve bölgeye olan bağlılığımızı teyit edecek.” diye konuştu.

Önceki Haber

Nüfus sayımında kayıt yapanların sayısı 1 milyon 810 bini aştı

Sonraki Haber

Mitsotakis: Bulgaristan’ı veto kararında desteklemiyoruz, bu AB perspektifi için gereksiz bir karmaşıklık