Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Kuzey Makedonya ile Bulgaristan arasındaki sorun ile ilgili yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ı veto kararında desteklemediklerini ve bunun AB perspektifi için gereksiz bir karmaşıklık olduğunu söyledi.

MİA’nın Atina muhabirinin haberine göre, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis “Atina Demokrasi Forumu”nda yaptığı konuşmada Yunanistan’ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa perspektifini engellemede Bulgaristan’ı desteklemediğine dair açık bir mesaj verdi.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis forum esnasında, New York Times’ın Avrupa editörü Steven Erlanger ile yaptığı oturumda Kuzey Makedonya’nın AB’ye entegrasyonu da dahil olmak üzere Yunanistan’daki bir dizi güncel konu hakkında konuştu.

Kuzey Makedonya’ya veto konusunda Bulgaristan’ı desteklemediğini ifade eden Mitsotakis, Yunanistan’ın AB’nin Kuzey Makedonya perspektifini engellemede Bulgaristan’ın yanında olup olmadığı sorusuna, bunu gereksiz bir karmaşıklık olarak gördüklerini ifade etti.

Mitsotakis, Slovenya’da yapılacak olan AB-Batı Balkanlar Zirvesi’ne atıfta bulunarak, buradan Batı Balkanlar’ın Avrupa’ya ait olduğu konusunda net bir mesaj verilmesi gerektiğini vurguladı.

Önceki Haber

Varhelyi: Batı Balkanlar’ın AB’nin bir parçası olmaya tamamen kararlı olduğuna şüphe yok

Sonraki Haber

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen ‘Sırbistan-Kosova krizi’nin çözüleceğinden emin