Üsküp’teki protestocular Meclis önünde temsili mahkeme kurdu

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak Fransız teklifi Meclis’te görüşülürken aynı anda teklife karşı protestolar sürüyor.

VMRO DPMNE Gençlik Kolları bugün Meclis önünde temsili mahkeme kurarak, Başbakan Dimitar Kovaçevski, Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Avrupa’dan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariçiç maskelerini taşıyan 3 kişiye devleti boyunduruk altına almaktan dolayı 101 yıl hapse mahkum etti.

Temsili mahkemede hakimlik yapan Yana Mariya Stefanovska, “Halk mahkemesi, Makedonya Cumhuriyeti vatandaşları adına Dimitar Kovaçevski, Bujar Osmani ve Bojan Maricić’i Makedonya Cumhuriyeti’ni ikincil bir konuma getirmek için görevlerini kötüye kullanmaktan 101 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bu kişiler eylemleriyle devletin müzakere pozisyonlarını kalıcı olarak ihlal etmekte, devletin ve ulusal çıkarların aleyhine çalışmakta, Makedonya’da Anayasa ve yasaları ihlal etmektedirler.” ifadelerini kullandı.

Stefanovska açıklamasında, tüm bu insanların yaptıklarının Makedonya’nın tamamen asimilasyonuna ve Bulgarlaşmasına yol açtığına ve bu şekilde tüm ülkeyi küçük düşürdüklerine dikkat çekti.

Read Previous

TMBH Merkez Jupa seçimleriyle ilgili çözüm önerisinde bulundu

Read Next

ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Yunanistan Genelkurmay Başkanı ile görüştü