Üsküp’te toplu taşıma sadece saat 9’a kadar çalışacak

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yeniden toplu taşıma krizi yaşanıyor.

Yarın sabaha kadar toplu taşıma 9’a kadar hizmet verecek, ardından Kamu Ulaşım Şirketi’nin (YSP) Aralık maaşı ve şirket için beklenen 11 milyon avroluk sübvansiyon ödemesi hakkındaki kararın beklendiği Üsküp Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısının kararına kadar otobüsler geri çekilecek.

Yalnızca özel ihtiyaçları olan kişilerin taşıma hizmetini sağlayan özel kombineler ve YSP’nin anlaşmalı olduğu okullar ve belediyelerle öğrenci taşıma hizmeti yapan otobüsler düzenli olarak hizmet verecek.

YSP Sendikası Başkanı Mićo Stoyanovski MİA’ya yaptığı açıklamada, bu adımın öğrencilerin okullarına ulaşmalarına yardımcı olmak için atıldığını belirtti.

YSP’nin 270 otobüsü yarın tüm hatlarda saat 09:00’a kadar hizmet vereceğini, ardından iki depoya geri döneceklerini söyleyen Stoyanovski, “Üsküp Büyükşehir Konseyi’nin şirkete 11 milyon avro sübvansiyon ödemesi hakkındaki kararı alınıncaya kadar bekleyecek. Eğer para YSP’nin hesabına yatar ve aynı gün içinde karar alınırsa, o gün ulaşım yeniden başlatılacak.” dedi.

Stoyanovski, 10:30’da birçok YSP çalışanının Şehir Konseyi’nin kapısında olacağını ve şehir toplu taşıma sübvansiyonları hakkındaki kararın alınacağı yerde olacaklarını söyledi.

Stoyanovski, yarım kararları kabul etmeyeceklerini vurguluyor. 2024 yılı için çalışanlara düzenli maaş ödemesini sağlaması gereken 11 milyon avroluk YSP sübvansiyonlarının tam miktarı hakkında bir karar alınmasını bekliyor.

Stoyanovski, “Eğer konsey üyeleri YSP’nin tam sübvansiyon miktarını ödeme kararı almazlarsa, taşıma hizmeti olmayacak. Seçim yılında, yasal sınırlamalardan dolayı şirketin sübvansiyon kararlarını ertelemek ve maaşları geciktirmek yeniden mümkün olabilir, ancak bunu kabul etmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

“İçişleri Bakanlığı’nda pasaport kalıpları yetersiz”

Read Next

Belgrad Havalimanı’nda Makedonyalı yolcularla yaşanan karışıklık nedeniyle kaos yaşandı