“İçişleri Bakanlığı’nda pasaport kalıpları yetersiz”

Ombudsman Naser Ziberi, İçişleri Bakanlığı’nda pasaport kalıplarının yeterli olmadığını söyledi.

Vatandaşlar, İçişleri Bakanlığının seyahat belgelerini verme konusundaki yasal süreyi ihlal etmediğini belirtmek üzere Halk Savcısı’na başvuruda bulunuyor.

Ombudsman Naser Ziber, İçişleri Bakanlığı’nın seyahat belgeleri için form eksikliğine sahip olduğunu ve diğer belgeler için de aynı durumun geçerli olduğunu belirtti.

Şikayetlerin genellikle iki konuyla ilgili olduğunu kaydeden Ziberi, “Birincisi kişisel belgeler için randevu alamama sorunu, ikincisi ise yasal çözümlere göre geçerli olan belgelerin yenilenmesi için maliyetlerin karşılanamaması sorunudur. Anayasadaki değişikliklerin yürürlüğe girmesi ve değişikliklere ilişkin anayasa yasasının yürürlüğe girmesi nedeniyle eski devlet adıyla yeni belgeler almak zorunda kalan tüm vatandaşlar için devletin bu masrafları karşılaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin, yani devletin, bu masrafları tüm vatandaşlar için karşılaması gerektiğini söyleyen Ziberi, “Çünkü anayasal değişikliklerin yürürlüğe girmesi ve değişikliklere ilişkin anayasa yasasının yürürlüğe girmesiyle, devletin eski formatta kişisel belgeleri vermeye devam etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Eski devlet adı olan “Makedonya Cumhuriyeti” adıyla, çünkü anayasadaki değişikliklere göre geçersiz hale gelecekler, çünkü anayasal değişikliklerin yürürlüğe girmesinden sonra devletin eski formatta kişisel belgeleri vermeye devam etmemesi gerekiyordu. Yani, bu vatandaşlar, anayasadaki değişikliklerin yürürlüğe girmesinden sonra “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” adı altında geçerli belgeler almalıydı.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Sırp lider Vucic: Kosova’yı tanısam, Nobel alırdım

Read Next

Üsküp’te toplu taşıma sadece saat 9’a kadar çalışacak