Üsküp’te “Özlenen” İyilik

Üsküplü gurbetçi dün Serova Mahallesi’nde birkaç bakkal dükkanını ziyaret ederek ihtiyaç sahiplerinin bakkal borcunu ödedi.

Üsküplü gurbetçi dün Çayır Belediyesi’ne bağlı Serova Mahallesi’nde birkaç bakkal dükkanını ziyaret ederek ihtiyaç sahiplerinin bakkal borçlarını ödedi. Kimliğinin bilinmesini istemeyen hayırsever gurbetçi, ziyaret ettiği bakkal dükkanlarının sahipleriyle anlaşarak veresiye gıda alan ihtiyaç sahibi ailelerin borçlarını ödedi.

Bu özlenen iyiliği, Serova Mahallesi’nde bakkal işleten Mensur Krasniçi kamuoyuyla paylaştı. Borçları ödeyen hayırseveri semtte ilk defa gördüğünü söyleyen Krasniçi, yapılan bu iyilik karşısında şaşırdığını söyledi.

Hayırsever gurbetçinin bakkala girdikten sonra satıcıdan ihtiyaç sahibi ailelerin veresiye borçlarını hesaplamasını istediğini ifade eden bakkal işletmecisi Mensur Krasniçi, “Müşterilerimize kaybettiğimiz güvenden dolayı veresiyeyi gerçekten ihtiyacı olan ailelere veriyoruz. Bu güzel eylemi gerçekleştiren hayırseverlerin olmasından dolayı Allah’a şükrediyorum” dedi.

Hayırsever gurbetçinin yaptığı bu harekete şaşırdığını belirten Krasniçi, “Bu eylemi yapan ve isminin gizli tutulmasını isteyen hayırsever erdem ve iyiliğin yanı sıra bunun bir zekat olduğunu ve her Müslümanın yerine getirmesi gerektiği bir ödev olduğunu söyledi” şeklinde konuştu.

Bakkal işletmecisi Mensur Krasniçi, hayırsever gurbetçinin arabasını kendi dükkanı önüne bırakarak başka bakkalları da ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

Üsküp’te yapılan bu iyilik Osmanlı’daki “Zimem Defterleri”ni hatırlattı. Zengin ile fakir arasındaki sevgi, merhamet ve dayanışmanın sağlam köprülerini oluşturan bu defterler Osmanlı zamanında bakkal, manav, kasap gibi mahalle esnafının kullandığı veresiye defteriydi. Zor zamanlarda hayırsever insanlar devreye girerek fakir fukaranın, öksüz, dul ve yetimin imdadına yetişerek borçluların borcunu ödeyerek defterlerden sildirirlerdi.

Read Previous

Erdoğan’ın kamuflajı Yunan basınını rahatsız etti

Read Next

Erdoğan’a hakaret eden Kammenos ve Çipras’a tepki yağdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *