Erdoğan’a hakaret eden Kammenos ve Çipras’a tepki yağdı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edip savaş çığırtkanlığı yapan Savunma Bakanı Kammenos’a, kendi partisi başta olmak üzere bütün siyasi partilerden tepki yağdı.

Milliyetçi söylemleriyle tanınan Kammenos, Meclis Savunma Komisyonu’nda yaptığı konuşmada Türkiye’de mahkemelerin (yargı) bulunmadığını iki Yunan askerinin uluslararası hukuk yok sayılarak 15 yıl hapiste kalabileceğini söyledi.

“TÜRKİYE’YLE SICAK BİR ÇATIŞMA YAŞANABİLİR”

Kammenos daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Türkiye ile Ege’de sıcak bir çatışma yaşanabileceğini ve Yunan halkına “müsterih olun” diyemeyeceğini dile getirdi. “Askerlerimiz bizimle gerginlik isteyen Türkiye tarafından planlı bir şekilde kaçırıldı. Yanlışlıkla Türkiye sınırını aşmış olan askerlerimizin bir suçu yok ve derhal iade edilmelidir. Tutulmaları hukuka aykrıdır. Öldürülmekten korktukları için Yunanistan’a sığınan 8 Türk askerin durumu ise farklıdır. Onlar, ‘Bizi öldürecekler, kurtarın bizi’ diyerek bize sığınmışlardır. Biz bağımsız bir hukuk devletiyiz.” dedi.

“ERDOĞAN TAMAMEN DELİRMİŞ… NETANYAHU’YA ve ABD’YE KÜFREDİYOR”

Erdoğan’a yönelik açıklamaları esnasında coşarak hakaretler yağdıran Kammenos, şöyle devam etti:
“Maalesef karşı tarafla hiçbir iletişim kanalımız yok. Bu adam (Erdoğan) tamamen delirmiş, kiminle iletişim kurasın? Bir taraftan Netanyahu’ya küfrediyor, diğer taraftan Amerikalılara (ABD’ye) küfrediyor. Netanyahu aleyhinde açıklama yapmış, deliyle bir yere varamazsın!”

YDP: CİNNETİ YORUMLAMAYA GEREK YOK

Açıklamaya tepki gösteren ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) yazılı açıklamasında, şu ifadeler yer aldı: “Kammenos’un geçirdiği cinneti yorumlamaya bile gerek yoktur. Kammenos, Savunma Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığa layık değildir.”

GENİMATA: “ÇİPRAS KAMMENOS’A TAVIR ALMALIDIR”

Demokratik Cephe Partisi lideri Fofi Genimata yaptığı açıklamada, “Kammenos’un bu çıkışlarına karşı Yunan Başbakan Aleksis Çipras’ın ciddi bir tavır alması şarttır” dedi.

THEODORAKİS: “BU ÇIKIŞLARI ÜLKEYE ZARAR VERİYOR”

Merkez sol POTAMİ partisi lideri Stavros Theodorakis, “Kammenos’un bu çıkışları, ulusal çıkarlarımıza hizmet etmediği gibi zarar vermektedir” dedi. Theodorakis ayrıca, Kammenos’u “Türkiye ile yaşanan gerginlik ortamında yeni sorunlar yaratarak, ülkeye zarar vermekle” suçladı.

“ABARTILI ÇIKIŞLAR”

Radikal sol SYRİZA hükümetinin küçük ortağı olan radikal sağcı ANEL (Bağımsız Helenler) partisi lideri olan Panos Kammenos’a kendi partisinden de tepki geldi. ANEL milletvekili ve aynı zamanda Panos Kammenos’un kuzeni Dimitris Kammenos, Savunma Bakanı Kammenos’un bu çıkışlarını abartılı buldu. Dimitris Kammenos ayrıca, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın bürosundan önceki gün yayınlanan açıklamada yer alan ve Erdoğan’ın “Türkiye’de Sultanlık kurduğu” şeklindeki ifadelerini “Başbakanlara yakışmayan ifadeler” olarak niteledi.

KUVELİS: “İSABETSİZ”

Savunma Bakan Yardımcısı Fotis Kuvelis de, Kammenos’un Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin “rehine alındıkları” yolundaki ifadelerinin isabetsiz olduğu yorumunu yaptı.

SİDERİS: “SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANINA ‘SULTAN’ DEMEK BAŞBAKANA YAKIŞMAZ”

Öte yandan gazeteci Yannis Sideris ise kendi radyo programında Başbakan Çipras’ın Erdoğan’a “sultan” demesini “protokol ihlali” olarak yorumladı ve sözlerini: “Unutmamak gerekir ki, Erdoğan Türk halkı tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Bu gibi ifadeler Başbakanlara yakışmaz.” şeklinde tamamladı.

Milletgazetesi.gr

Read Previous

Üsküp’te “Özlenen” İyilik

Read Next

Kanser hastası iki kadının umre hayali gerçek oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *