Üsküp’te Mukabele Bereketi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki camilerde mukabele geleneği canlı tutuluyor.

TİMEBALKAN

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Osmanlı’dan kalma geleneklerden mukabele, uğradığı kesintinin ardından eski günlerine dönüyor. Başkent Üsküp’te başta Dükancık Camii, Murat Paşa Camii, ve Hacı Balaban Camii olmak üzere mukabele geleneği canlı tutulmaya devam ediyor. Dükancık Camii’nde 11 yıldır devam eden ve 5 hafızla başlanan mukabele geleneği son birkaç yıldır 10 hafızın Kur’an ziyafetiyle devam ediyor.

Dükancık Camii’nde bu sene mukabeleyi, Hafız Ataullah Aliu, Hafız Nesim Bayrami, Hafız Yasin Abdullahu, Hafız Muhammed İbrahimi, Hafız Abülkerim Ebibi, Hafız Mesut Yusufi, Hafız Cemil Cemaili, Hafız Aydın Aliu, Hafız Muhsin Süleyman ve Hafız İbrahim Şerifi okuyor.

Uzun yıllardır devam eden mukabele geleneğiyle ilgili TİMEBALKAN’a açıklamalarda bulunan Dükancık Camii İmamı Hafız Abdülkerim Ebibi, “Üsküp’ün köklü geleneklerinden bir tanesi de camilerde mukabele okumak ve dinlemektir. 20 yıl gibi bir süre mukabeleye ara verdik. Hamdolsun bu caminin açılışından itibaren yeniden canlı tutmaya, yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. 2007 yılında 4 veya 5 Hafızla başladık, son yıllarda ise Allaha şükürler olsun ki 10 Hafızla her gün bir cüz okuyoruz. Bizi mutlu eden başka bişey de cemaatin, çocukların, bayanların ilgiyi ve alakayı artırması. Bu da bizi memnun etmektedir” dedi.

Hatmimizi Mescid’i Aksa’nın hürriyetine kavuşması için Kudüs’e atfettik

Rabbim inşallah Bu Ramazan ayını Müslümanların bütün sıkıntılarını gidermek için bir vesile kılar duasında bulunan Hafız Abdülkerim Ebibi, “Malumunuz Ramazan ayına girmeden önce hatta arife gününde İsrail 60 yıldır uyguladığı terörü ve zulmü yine Ramazan arifesınde Müslüman kardeşlerimizin üzerinde şiddeti artırarak uyguluyor. 60’ın üzerinde Müslüman kardeşimizin şehit olduğu ve 3 bine yakın Müslüman kardeşlerimizin yaralandığı o menfur olaylardan dolayı biz Kudüs’ün hürriyetine kavuşması için bu hatmimizi Kudüs’e atfettik. Mescid-i Aksa’ya atfettik. İnşallah Rabbim Ramazan’ın sonuna kadar bize ömür verir de hatmi bitiririz ve bu hatmin duasında da inşallah Müslüman kardeşlerimizi unutmadan onları yad eder ve onlara bu hatmi ve duasını ithaf ederiz” şeklinde konuştu.

Ramazan’ın çok önemli bir ay olduğunu ve hediyeleriyle birlikte geldiğini söyleyen Dükcancık Camii İmamı Hafız Abdülkerim Ebibi, “Kıymetli misafirimizin kucağında kıymetli hediyeleri var. Bu mübarek Ramazan misafirini çok iyi bir şekilde karşılamalıyız çünkü hakikaten bize kıymetli hediyeler getiriyor. Onlardan bir tanesi teravih namazı, bir tanesi gece namazları, bir diğeri mukabeleler, hatimler ve en önemlisisi de bu ay içerisinde bulunan bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini bize hediye getiriyor. Rabbimizin bu güzel misafirini en güzel şekilde karşılamak, ağırlamak ve uğurlamak bize nasip olur İnşallah. Özelde Makedonya genelde tüm dünya Müslümanlarının Ramazanlarını tebrik ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Üsküp camilerinde yaşatılan mukabele geleneğine gösterilen ilgi eski Ramazanları hatırlatıyor.

 

 

 

Read Previous

İHH’dan Bosnalı şehit ve gazi ailelerine ramazan yardımı

Read Next

Üsküp’te Kudüs’e destek programı düzenlenecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *