Üsküp’te “”Farklılıklardan Sinerjiye” konferansı başladı

Üsküp’te, Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından desteklenen ”Farklılıklardan Sinerjiye” konferansı başladı. Konferans 13 – 15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

Konferansın açılışı, bugün Aleksandar Palas otelinde yapıldı. Açılış programı Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajans’nın tanıtım klipleri ile gerçekleşti.

13173491_1198840873490032_6685391572589404209_o

Üç gün sürecek olan Uluslararası sosyal bilimler konferansına 16 farklı üniversiteden 350 üzerinde katılımcı tebliğ sunacak.

Uluslararası Balkan Üniversitesi rektörü İsmail Kocayusufoğlu, yaptığı açılış konuşmasında sosyal bilimler alanında düzenlenlenen konferansın üniversitenin 10’uncu kuruluş yılı kapsamında yapıldığını belirterek, ‘’Konferans, çok değerli olduğuna inandığımız ve konusunu özenle seçtiğimiz, sadece Makedonya ve Türkiye’ye değil bütün dünya için gerekli olan, farklılıklardan sinerji nasıl elde edilir, farklılıklardan başarı nasıl ortaya çıkar konularını içermektedir.” dedi.

“Büyük dönüşümlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz”

TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç , TİKA’nın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en önemli kamu diplomasisi enstrümanlarından biri olduğunu vurguladı.

Küresel bir perspektifle hareket ettiklerini belirten Zülkf Oruç, “Şu an itibariyle yeni açılan ofislerimizle dünya üzerinde 54 program koordinasyon ofisimizi var ve 120’ye yakın memlekette proje ve faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Kalkınma ve işbirliği temel perspektifinden hareket ediyoruz. Tabiri caizse insana dair hiçbir şey bize yabancı değil. Bir çok alanda eğitimden tarım, hayvancılık, istihdam alanına kadar bir çok proje ve faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparken insan merkezli yerinden esaslı ihtiyaçların ön plana çıkaran farkı ajandalar üretmeyen bir yaklaşımımız var. Büyük dönüşümlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz bu dönemde insanlığın birliğine, sevincine, ortak barışa, vefalı, istikrarlı, daha kuşatıcı kapsayıcı yeniş yaklaşımlar üretebilecek bir zemin zanediyorum ki bu tarz yerlerden ortaya çıkacak” ifadelerini kullandı. Bu önemli konferansta bulunmaktan dolayı ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu belirten mak Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Çünkü konferansın konusunun kelimelerine tek tek baksak bugün ne kadar önem taşıdıklarını görmemiz mümkün. ” iafadelerini kullandı.

13227297_1198840633490056_1638917013252339152_o

Makedonya Başbakan Yadımcısı Festim Halili, Eğitim ve Bilim Bakanı Piştar Lutfiu, Devlet Bakanı Furkan Cako’nun yanı sıra ile Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda talebe katıldı.

Konferans açılışının hemen sonunda Uluslararası Balkan Üniversitesi talebelerinin hazırladıkları sanat tabloları tüm konuşmacılara takdim edildi.

Haber: Hüsamettin Gina

Read Previous

TDP, eski ortağı VMRO DPMNE ile yola devam dedi

Read Next

Mustafa Tatçı: “Atalarımız Allah’ın birliğini öğretmek için Balkanlara geldi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *