TDP, eski ortağı VMRO DPMNE ile yola devam dedi

Türk Demokratik Partisi VMRO DPMNE ile koalisyona devam dedi. VMRO DPMNE’nin Devlet Seçim Komisyonu’na sunduğu milletvekili aday listesinde Türk Demokratik Partisi’nin iki adayı var. Uzun bir dönem sonra TDP Başkanı Kenan Hasip milletvekili aday listesinde yok.

Makedonya’da 5 Haziran’da düzenlenmesi planlanan erken Parlamento seçimleri için VMRO-DPMNE ve “Daha iyi bir Makedonya için” koalisyon milletvekilleri aday listesi Devlet Seçim Komisyonuna teslim edildi. VMRO DPMNE’nin Devlet Seçim Komisyonu’na sunduğu milletvekili aday listesinde Türk Demokratik Partisi’nden Yusuf Hasani ve Mütahir Maksut’u milletvekili adayı gösterdi.

Yusuf Hasani 6. bölgeden 2. sırada yer alırken, Mütahir Maksut ise 5. seçim bölgesinde 17.ci sırada yer alıyor.

Uzun bir dönem sonra TDP Başkanı Kenan Hasip milletvekili adayı listesinde yok. Hasip’inin listede olmaması kamuoyunda ilginç karşılandı.

Erken Seçim ortamına girildiği dönemde Makedonya’da siyasi kriz devam ediyor. Siyasi partiler arasında erken seçimle ilgili anlaşmamazlıklar sürüyor. Avrupa temsilcilerinin çözüm önerileri başarılı olmadı. Meclis Başkanı Trayko Velyanoski’nin erken seçimin 5 Haziran’da düzenlenmesi kararı belirsizliğini koruyor. Ülkenin her tarafında protestolar devam ediyor. Seçimi destekleyen ve karşı olanlar da protesto ediyor. Bu duruma çözüm üretmek için Almanya’nın Makedonya özel temsilcisi Johannes Haindl, iki günlük resmi Makedonya ziyaretinde bulundarak çeşitli temaslarda bulundu.

TIMEBALKAN

Read Previous

Kosova için gözler Meksika’da

Read Next

Üsküp’te “”Farklılıklardan Sinerjiye” konferansı başladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *