Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 98. yıldönümü vesilesiyle Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te konser ve resepsiyon düzenlendi.

TIMEBALKAN

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 98. yıldönümü vesilesiyle başkent Üsküp’teki Filarmoni konser salonunda düzenlenen konser ve resepsiyona, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, milletvekili Ali Özgündüz, akademisyen Prof. Dr. Yasemin Doğaner, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Türk halkının köklü tarihinde yeni bir başlangıcı büyük bir siyasal ve toplumsal dönüşümü tanımlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana neredeyse bir asır geçmiştir. Kısa süre içerisinde güçlüklerin üstesinden gelerek bu büyük dönüşümü gerçekleştiren Mustafa Kemal’i Atatürk yapan birçok vasfı bulunmaktadır” dedi.

“Cumhuriyetimizi bizlere armağan eden Atatürk’ü saygıyla ve minnetle yad ediyoruz”

Büyükelçi Sekizkök konuşmasının devamında, “Halkına sahip çıkması güvenmesi ve ona dayanması yeni devletin kuruluş süresince ve sonrasında hedeflerine ulaşmasını sağlamıştır. Daha nice liderlerin hasretleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası toplumda saygın bir yer edilmesini mümkün kılmıştır. Cumhuriyetimizi bizlere armağan eden Atatürk’ü saygıyla ve minnetle yad ediyoruz. Balkanların, Kafkasların, Ortadoğunun ve Akdenizin buluştuğu bölgede bulunan Türkiye bir asır boyunca cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü yurda sulh cihanda sulh sözüyle ifadesinde kullandığı prensibe bağlı kalmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Sekizkök, “Atatürk gençliğinde Makedonya’nın çok kültürlü, renkli ve hareketli atmosferinde bu toprakların havasını solmuştur. Manasıtr askeri idadisinin seçkin öğrencisi Mustafa Kemal’in Manastır’da geçirdiği yıllar onun büyük önder olmasını uzanan yolda fikirlerinin ve kişiliğinin şekillenmesinde önemli etki bırakmıştır.” şeklinde konuştu.

Büyükelçi Hasan Mehmet Sekizkök sözlerine şu ifadelerle son verdi:

Sizlerin varlığının ve çabalarının Türkiye Kuzey Makedonya ilişkilerinde çok değerli olduğunu ve derinlik kazandırdığını gururla müşavir ediyoruz bunun için hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum, Bu vesileyle ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde ve işbirliğinde yıllar içerisinde her alanda büyük mesafe kaydedilmiş olduğunu büyük mutlulukla belirtmek istiyorum, sözlerimi tamamlarken bağımsızlığının 30. Yıldönümünü idrak eden Kuzey Makedonya cumhuriyeti halkına içtenlikle tebrik ediyorum.

Programın sonunda Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan konserin ardından Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle Atatürk’ün sevdiği yemeklerin ikramı yapıldı.

Önceki Haber

Üsküp’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili fotoğraf sergisi ve konferans düzenlendi

Sonraki Haber

Atina AİHM kararlarını uygulamıyor, Türk azınlık hakları göz ardı ediliyor