Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Atatürk’ten Cumhuriyet’e Fotoğraf Sergisi” ile “Atatürk’ün İnkılapları ve Cumhuriyet’in Kazanımları Konferansı” programı düzenlendi.

TIMEBALKAN

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş kutlamaları kapsamında Üsküp’teki Milli Mücadele Müzesi’nde düzenlenen programa, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, milletvekili Ali Özgündüz, akademisyen Prof. Dr. Yasemin Doğaner. MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş, basın mensuplarına yaptığı konuşmada, YEE olarak Cumhuriyet Bayramı’nı Atatürk’ün doğduğu, okula gittiği ve kültürünü tamamladığı bölgede kutlamak istediklerini söyledi.

Cumhuriyetin 100. Yılına yaklaşırken Atatürk’ün sevdiği şarkıları, yemekleri ve yaşadığı ortamı hatırlamayı istediklerini kaydeden Ateş, “Konferansta da özellikle Türkiye’de yıllardır yapılan bir çalışma var, Atatürk Ansiklopedisi ve Atatürk’e dair, yaşadığı döneme dair insan olarak, kurduğu ilişkiler, aldığı eğitim ve özellikle de Manastır, oradaki aldığı eğitim. Bu topraklarda kültürel olarak etkileşimine dair bir konferans. Onun için de onun yetiştiği topraklarda bu etkinliği yapmak kıymetli bizim için.” ifadelerini kullandı.

Arşivlerden seçtikleri fotoğraflarla da yüzüncü yıla doğru Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarını sergilediklerini ifade eden Ateş, “Atatürk’ün cumhuriyeti kurmasıyla birlikte Türk halkına ve dünyaya güven veren bir durum oluşmuştur. Bu sergiyle de Atatürk’ün Türkiye’de daha 20’li 30’lu yıllarda yaptığı adımlar ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini kalkınma, insanlık ve birlikte yaşama üzerine kurduğuna dair bir sergi, hepsi özel olarak seçilmiş ürünler.” diye konuştu.

Akademisyen Doğaner de fotoğraf sergisi ve verdiği konferans hakkında bilgi verdi.

Cumhuriyetin ilanı sonrasında Türkiye’de yaşanan siyasi, sosyal, hukuki, ekonomik ve eğitim anlamındaki gelişmeleri anlatacağını söyleyen Doğaner, “Biliyorsunuz büyük bir değişim söz konusu cumhuriyet ile birlikte. Ümmetten millete, tebadan vatandaşa, meşrutiyetten cumhuriyete bir geçiş söz konusu ve bu geçişin pek çok unsuru var. Daha önceki modernleşme hareketlerinden farklı olarak çok daha köklü ve muassır medeniyet seviyesini hedef alan hatta bunun da ötesine geçmeye çalışan bir akılcı bilimsel ve rasyonel bir anlayış var.” değerlendirmesinde bulundu.

Doğaner, cumhuriyetin Atatürk’ün 19 mayıs 1919’da başlattğı milli mücadele hareketinin zaferle sonuçlanması sonrasında daha sonraki siyasi zaferlerin aslında müjdecisi olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Yasemin Doğaner tarafından “Atatürk’ün İnkılapları ve Cumhuriyet’in Kazanımları“ konulu konferans verildi.

Konferansın ardından davetliler “Atatürk’ten Cumhuriyet’e Fotoğraf Sergisi”ni gezdi.

Önceki Haber

K. Makedonya’daki Türk kurumlarından Cumhuriyet Bayramı tebrik mesajları

Sonraki Haber

Üsküp’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlendi