Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen toplu sünnet şöleninde 300 çocuk sünnet edildi.

TIMEBALKAN

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Üsküp Çayır Belediyesi ve El Hilal Yardımlaşma Derneğinin iş birliğiyle bugün Üsküp’teki Kurşunlu Han’da ülke genelindeki 300 çocuk için sünnet şöleni düzenlendi.

Şölene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, El Hilal Derneği Başkanı Behicuddin Şehabi, Maarif Vakfı Kuzey Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, Kalkandelen Maarif Okulu Müdürü Ali Sedat Aslan, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten, çocuklar ve aileleri katıldı.

Tören, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sünnet şöleninde yaptığı konuşmada,” Üsküp’ü Bursa’dan, Bursa’yı Sarayevo’dan, Sarayevo’yu Batı Trakya’dan velhasıl balkan coğrafyasını birbirinden ayırmak asla mümkün değildir. İnancımızın gereğini peygamber efendimizin sünnetini icra etmek adına Allah’a hamdolsun geçen yıl ki aradan sonra tekrar bir aradayız.” dedi.

Pandemi dolayısıyla iki yıl aradan sonra çocuklarla buluşmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Aktaş, “İki yıl önce de ben ailem ile birlikte yine bu törene gelmiş bu mutluluğa ortak olmuştuk, bugün de sembolik olarak 67 çocuğumuzun ama genelde 300 yavrumuzun sünnet işlemlerini gerçekleştirmiş olacağız. Onlar bizim geleceğimiz, onlar bizim her şeyimiz, cenabı Allah onların bu cemiyetlerini bizlere gösterdiği gibi inşallah daha büyük mürvetlerini, evlenme cemiyetlerini de göstersin” şeklinde konuştu.

El Hilal Derneği Başkanı Şehabi ise,”Biz bugün bu tarihi mekanda 300 çocuğun duasını yapacağız. Çocukların hepsi burda değil, 67 tane çocuk Üsküp ve civarındaki çocuklarla beraber oluyoruz. Bugün bu şölen, bu defile bir final gösterisi. Bu merasimlerin bundan sonra da bu topraklara hep güzellikler getirmesini temenni ediyoruz. El Hilal yardım kuruluşu adına, bütün gönüllü dostlarımız adına tekrar misafirlerimize hoşgeldin diyor ve bu merasimin bundan sonra da devam etmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sünnet şöleni halk oyunları ve hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Önceki Haber

Daştevski: Vatandaşların kimliksiz oy kullanabilmeleri için hukuki çözüm bekliyoruz

Sonraki Haber

27. Saraybosna Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu