Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, 17 Ekim’de düzenlenecek yerel seçimlerde vatandaşların kimliksiz oy kullanabilmeleri için hukuki çözüm beklediklerini söyledi.

Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, DSK’nın bloke edilen yasa nedeniyle yeni kimlik alamayan geçersiz kimlik kartına sahip vatandaşların oy kullanabilmesi için yasal çözüm bulmak için her şeyi yaptığını söyledi.

Vatandaşların geçerli bir pasaportu varsa oy kullanabileceklerini, ancak başka yasal çözümler bulmak için ek faaliyetler de yapıldığını belirten Daştevski, “Hukuki bir çözüm bulmak için her şeyi yapacağız, çünkü biliyorsunuz ki hem kimlik hem de pasaport kullanılıyor, böylece vatandaşlarda biri ya da diğeri var. Kimliği olmayanın pasaportu var ve bunun tersi de geçerli. Bunu koordine etmek için ek önlemler alacak ve başka yasal çözümler arayacağız.” diye konuştu.

Daştevski, parmak izi okuyucularının %5’inin 25 Ağustos’ta, geri kalanının ise sırasıyla 1 Ekim’e kadar ulaşacağını ve bu zamana kadar tüm ekipmanların teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

DSK’nın bugünkü oturumunda, yerel seçimler için aday listelerinin sunulması, alınması ve onaylanmasına ilişkin usul, DSK’nın Risk Analizi, DSK’da kişisel veri güvenliğinin ihlaline ilişkin önergeler, Seçim Eğitim Programı ve Seçim Eğitim Programı ile ilgili önergeler kabul edildi.

Önceki Haber

ABD ve AB, Karadağ’da tansiyonun düşürülmesini istiyor

Sonraki Haber

Üsküp’te “2021 Sünnet Şöleni” düzenlendi