Üsküp-Sofya krizinde Fransa’nın teklifi bekleniyor

Haziran ayında yapılacak AB Zirvesi öncesinde, Fransa’nın Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın AB üyeliği müzakerelerine getirdiği vetoyu kaldırma önerisinin resmi olarak Bulgar Hükümetine gönderilmesi bekleniyor.

Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerine başlaması için Bulgaristan’ın vetosunun kaldırılması için diplomatik çalışmalar sürüyor.

Hem Üsküp hem de Sofya vetoyu kaldırmak için olası bir çözüm için AB’den garanti talep ediyor. Üsküp, Bulgarların Makedonya Anayasası’na girmesi talebinin, Bulgarların bu sorunla ilgili son talebi olacağının garantisini istiyor. Bu arada Sofya, AB’nin Kuzey Makedonya’nın Bulgaristan’ın şartlarını yerine getireceğinin garantörü olmasını istiyor.

MİA Sofya muhabirinin haberine göre, dün, Fransa’nın Bulgaristan Büyükelçisi Florence Robin, Bulgaristan Parlamentosu’nda Fransa ile Dostluk Grubu üyeleriyle bir araya geldi. Resmi olarak açıklanmayan toplantıya muhalefet temsilcileri katıldı.

Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun haberine göre, Fransa’nın Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın AB üyeliği müzakerelerine getirdiği vetoyu kaldırma önerisinin resmi olarak Bulgar Hükümeti’ne iletilmesi bekleniyor.

Resmi olmayan bilgilere göre tüm AB üye ülkelerine gönderilecek olan Fransa önerisi vetoyu kaldırmayı ve AB’nin Üsküp’ün Sofya’nın şartlarını yerine getireceğine kefil olmasını öngörüyor.

Ülkeden yetkililer ise Bulgarların Anayasamıza dahil edilmesi için siyasi irade olduğunu, ancak bunun bir hafta içinde değil, yaklaşık yüz gün içinde açılıp değiştirilemeyeceğini söylüyor.

Read Previous

Yunanistan, 2020’den bu yana yaklaşık 42 bin göçmeni geri itti

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski Hırvat mevkidaşı ile görüştü