Cumhurbaşkanı Pendarovski Hırvat mevkidaşı ile görüştü

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Ohri’de Hırvat Cumhurbaşkanı Zoran Milanovik ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantıda, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti arasındaki genel ikili ilişkilerin, her düzeyde açık ve dostane diyalog, açık meseleler olmaksızın, bölgesel ve çok taraflı düzeyde mükemmel bir işbirliği ile, NATO vurgusu ile karakterize olduğu sonucuna varıldı.

İki cumhurbaşkanı, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne üyelik umutlarıyla ilgili mevcut durumu ve ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin getirdiği ekonomik zorlukları görüştü.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Hırvatistan’ın Avrupa entegrasyonunun en büyük destekçilerinden biri olduğunu vurgulayarak, Hırvatistan’ın samimi ve açık desteğine teşekkür ederken, iki cumhurbaşkanı Kuzey Makedonya’nın önündeki engelin kaldırılmasının bölge ve Avrupa’nın istikrarı için bir ön koşul olduğunu söyledi.

Toplantıda, Hırvatistan’daki Makedon toplumunun ve Kuzey Makedonya’daki Hırvat toplumunun konumu da ele alınarak, her iki ülkedeki azınlıkların haklarının yüksek düzeyde olduğu ve daha fazla tanıtım için hazır oldukları vurgulandı.

Read Previous

Üsküp-Sofya krizinde Fransa’nın teklifi bekleniyor

Read Next

Kovaçevski pazar günü koalisyon partnerleriyle toplantı yapacak