Üsküp, AGİT Bakanlar Konseyi’ne katılacak heyetleri bekliyor

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 2023 Bakanlar Konseyi toplantısından dolayı şehir teyakkuza geçmiş durumda.

Kuzey Makedonya, bugünden itibaren 1 Aralık’a kadar Üsküp’te gerçekleşecek olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 30. Bakanlar Konseyi’ne ev sahipliği yapacak. Etkinliğe yaklaşık 1.000 delege katılması bekleniyor.

Ülkenin bağımsızlığının ardından gerçekleşen en büyük politik-diplomatik etkinlik olan bu toplantıya, AGİT’in 57 üye ülkesi ve ortak devletlerinden toplam 76 delegasyon katılacak.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılımı, özellikle Rusya’nın 2022’deki Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana iki diplomattan bir araya gelmiş nadir etkinliklerden biri olacak. Blinken ve Lavrov’un şu an için bir görüşme planı olmasa da, analistler Ukrayna’daki çatışmanın çözümü için muhtemel görüşmelerin mümkün olabileceğini düşünüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, bugün Üsküp’e gelerek AGİT toplantısına, Makedonya Dışişleri Bakanı ve AGİT Başkanı Bujar Osmani ile yapacağı ikili bir toplantıyla katılacak.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un gelişi öncesinde, ülke ve Bulgaristan, Rus uçaklarının Ukrayna’ya yönelik saldırı nedeniyle AB tarafından uygulanan yaptırımları geçici olarak askıya aldılar.

Lavrov’un katılımının onaylanmasının ardından, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’nın dışişleri bakanlarının forumu boykot etmeye karar verdikleri bildirildi.

Bakanlar Konseyi toplantısında, 2024 Başkanlık seçimi ve AGİT’in bütçesi gibi konularda kararlar alınması bekleniyor. Vienna’da geçen hafta AGİT’in 57 üye ülkesinin büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleşen hazırlık toplantısında, 2024 için başkanlık görevini Malta’nın üstleneceği konusunda bir uzlaşı sağlandı. Ayrıca, AGİT’in kurumlarındaki önemli pozisyonlara atanacak kişilerle ilgili kararlar da alınması planlanıyor.

Read Previous

Meclis, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonunun yeni kadrosunu seçti

Read Next

Eski Cumhurbaşkanı İvanov, TÜ’deki uluslararası öğrencilerle buluştu