Üsküp acil servisinde yeni yıl gecesi yoğunluğu

Dün gece Üsküp’teki Acil Servis’te 103, Toksikoloji Kliniğinde ise 23 muayene gerçekleştirildi.

Üsküp’teki Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne dün gece üç trafik kazasında yaralananların yanı sıra, fiziki saldırı sırasında bıçakla yaralanan 20 yaşındaki bir hasta da getirildi. Göğüs-Damar Cerrahisi Kliniğine yatırılan hastanın durumunun stabil olduğu öğrenildi. Ancak bir hastanın ileri tedavi için Sindirim Cerrahisi Kliniğine yatırıldığı ve durumunun stabil olduğu açıklandı.

Toksikoloji Kliniğindeki tüm vakaların akut zehirlenme olduğu ve hiçbir hastanın gözetim altında bile tutulmadığı ifade edildi. Muayenelerin ardından hastalar evlerine taburcu ediliyor.

Ortopedi uzmanı Dr. Eren Seyfula, Üsküp Acil Durum Merkezi’nde dün gece 3’ü trafik kazası olmak üzere 103 muayene yapıldığını söyledi.

Bir hastanın ileri tedavi için Sindirim Cerrahisi Kliniğine yatırıldığını ve durumunun stabil olduğunu kaydeden Seyfula, “Ayrıca üç fiziksel saldırı da yaşandı, bir hasta Göğüs-Damar Cerrahisi Kliniğine başvurdu. Bir bıçaklama olayı da var ama hastanın durumu stabil. Diğer tüm vakalarda hafif yaralanmalar var ve evde tedavi edilmek üzere taburcu edildiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Toksikoloji Kliniğinden Dr. Kiril Naumovski’ye göre, psikoaktif maddelere bağlı gerçek zehirlenmelerin sayısı her yıl artıyor.

Çoğu zaman bazı hastaların gerçeği söylemediğini ve sadece alkol içtiklerini söylediklerini anımsatan Naumovski, “Gece iyi geçti. Akut intoksikasyon nedeniyle yapılan 12 yetişkin 11’i çocuk olmak üzere 23 muayene ile geçmiş yılların ortalamasını tutuyoruz. Bu yıl en genç hastalar 14 yaşın üzerinde, en yaşlısı ise 63 yaşındaydı. Son 24 saatte muayene olanların tamamı evlerine gönderildi, hiçbiri gözetim altına alınmadı.” şeklinde konuştu.

Read Previous

K. Makedonya’nın ilk Cumhurbaşkanı Gligorov’un vefatından 12 yıl geçti

Read Next

Üsküp Havalimanı otoparkına kısmi zam