K. Makedonya’nın ilk Cumhurbaşkanı Gligorov’un vefatından 12 yıl geçti

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ilk Cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, vefatının 12. yıldönümünde anılıyor.

Bugün, 8 Eylül 1991’de başarılı bir referandumun ardından ülkenin bağımsızlığını ilan eden Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Kiro Gligorov’un ölümünün 12. yılı.

Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariçiç başkanlığındaki Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti heyeti, Adalet Bakan Yardımcısı Viktoriya Avramovska-Madić ile birlikte bugün bağımsız Makedonya Cumhuriyetin ilk cumhurbaşkanının Üsküp’teki Butel Şehir Mezarlığı’ndaki. mezarına çelenk bıraktı.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclisi’nden Darko Kaevski ve Beti Stamenkovska-Trajkoska’dan oluşan diğer bir heyet de Gligorov’un Üsküp’teki Butel Mezarlığı’ndaki mezarına çiçek bıraktı.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Gligorov, modern Makedon toplumunun en önde gelen kurucularından biri, barışın koruyucusu, bağımsız ve tanınmış bir devlet için Makedon aktivistlerin tutarlı ve başarılı bir takipçisi.” denildi.

Cumhurbaşkanı Gligorov, Makedonya Cumhuriyeti’nin BM’nin 181. üyesi olduğu 8 Nisan 1993’te Birleşmiş Milletler kürsüsünde Makedonca konuşan ilk Makedonya cumhurbaşkanıydı.

Gligorov, 1 Ocak 2012’de Üsküp’teki evinde 94 yaşında öldü.

Read Previous

K. Makedonya’da 2024’ün ilk bebeği erkek

Read Next

Üsküp acil servisinde yeni yıl gecesi yoğunluğu