Uluslararası Öğrenci Sempozyumu

UDEF ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ‘Uluslararası Öğrenci Sempozyumu’ YTÜ Davutpaşa Kongre Merkezinde başladı. Uluslararası Öğrenci Şûrası kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Sempozyumu dünyanın birçok yerinden gelen onlarca akademisyen, kanaat önderi, STK temsilcisi, Türkiye’de öğrenim gören ve mezun olmuş uluslararası öğrencileri İstanbul’ da bir araya getirdi.

Sempozyuma, UDEF Genel Başkanı Mehmet Ali Bolat, Prof. Dr. Mehmet Barca, YBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, İHH (İnsani Yardım Vakfı) Başkanı Bülent Yıldırım ve Keynot Speaker Prof. Dr. Ulrich Teichler katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını UDEF Genel Başkanı Mehmet Ali Bolat yaptı.
Sempozyum hakkında bilgi veren Bolat, bundan sonraki hedeflerini katılımcılara aktardı. İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın da selamlama konuşması yaptığı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu dört farklı program içeriyor ve yarın sona erecek.

TÜRKİYE MEZUNLARI İSTİŞARE TOPLANTISI

2004 yılında gönüllü bir grup olarak başlayan, SADER ile devam eden ve Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ile olgunlaşan misafir öğrenci çalışmaları yeni paydaş ve partner Uluslararası Öğrenci Dernekleri’nin ve son olarak da bu yapının çatısı konumundaki UDEF’in kurulmasıyla hiyerarşisini büyük ölçüde tamamlamış ve kurumsal bir zemine oturmuştur. Bu 11 yıllık zaman zarfında Türkiye’de okuyup mezun olan 1000’in üzerinde mezunu temsilen ülkelerinde farklı görevlerde bulunan 30 ülkeden 60’a yakın mezunla toplantı yapıldı. Toplantıda mezunların yaşadığı sorunlar konuşulup bu sorunların çözümüne yönelik konular ele alındı.

DÜNYADA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ ŞÛRASI

Şûrada, dünyanın farklı bölgelerinden gelen STK temsilcileri, kanaat önderleri ve uluslararası öğrenci temsilcileriyle, uluslararası öğrenci hareketliliği ve uluslararası öğrencilere yönelik yapılan örnek çalışmalar ele alındı. Toplantıda katılımcıların kendi ülkelerinde yaptıkları örnek çalışmalar dinlenerek Uluslararası öğrenci çalışmalarında Türkiye örneği sunuldu. Ayrıca dünyada uluslararası öğrenci hareketliliğinin geleceği konuşuldu.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI

Sempozyumda bildiri sunan akademisyenler, Uluslararası öğrenci çalışması yapan STK temsilcileri, ilgili paydaş kurum temsilcileri ve öğrenci temsilcilerinin katılımıyla 8 Kasım Pazar günü uluslararası öğrencilerin sorun ve gündemlerinin ele alınacağı 5 ayrı çalıştay grubu oluşturacak. Bu gruplarda; Uluslararası öğrencilerin kabul ve oryantasyon süreçleri, öğrencilerin akademik hayatında öğrenim içi sorunları, öğrencilerin akademik hayatında öğrenim dışı sorunlar, akademik hayat sonrası plan ve deneyimler, sivil toplum ve kamu kuruluşlarının çalışmalarının değerlendirilmesi tartışılacak.

Milliyet

Read Previous

Hırvatistan Yeni Vekillerini Yarın Seçiyor

Read Next

TDP Kriva Palanka’da Yaşanan Olayları Kınadı

2 Comments

  • dulkadiroglu escort

  • Thank you for writing this excellent article. I will be back to view more.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *