Kuzey Makedonya Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bulgaristan’da meydana gelen ve 45 kişinin hayatını kaybettiği otobüs şirketi “Besa Trans”ın başka bir aracın lisans beyanını suistimal ettiğini ve yasayı bilerek ihlal ettiği belirtildi.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Girişte ve çıkışta Gümrük İdaresi’ne kayıtlı ve kamuoyunda spekülasyon yapılan lisans alıntılarının sayısı, hiçbir durumda “Besa Trans” şirketinin yanmış otobüsüne ait değildir. Bu, şirketin başka bir araçtan alınan belgeyi ve şirketten alınan ehliyeti kötüye kullandığı ve bu nedenle Karayolu Taşıma Kanunu hükümlerini bilerek ihlal ettiği anlamına gelir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın, şirket otobüsünün giriş ve çıkışları ile ilgili kontrol yetkisine sahip bir kurum olmadıklarına ve bu bilgilerin uluslararası ve yerli soruşturma kurumları tarafından kanıtlanması gerektiğine dikkat çekildi.

Yanan otobüs ile ilgili yapılan açıklamada, “Besa Trans şirketinin uluslararası ücretsiz yolcu taşımacılığı yapma lisansına dair sertifikası yoktu ve bu otobüs Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın elektronik veri tabanında kayıtlı değil.” denildi.

Önceki Haber

Taliban’dan kaçan Afganistan’ın ilk kadın pilotu, kariyerine Bulgaristan’da devam etmek istiyor

Sonraki Haber

Ana muhalefet lideri Mickoski’den SDSM ve Alternativa yorumu