Ana muhalefet lideri Mickoski’den SDSM ve Alternativa yorumu

Kuzey Makedonya ana muhalefet partisi VMRO DPMNE lideri Hristiyan Mickoski, iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) köklü bir değişikliğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

VMRO-DPMNE lideri Hristijan Mickoski, SDSM organlarının akşam Merkez ve Yürütme Kurulu toplantılarında SDSM’nin daha fazla nasıl çalışacağına karar vereceklerini, ancak kararları ve toplantıları hakkında yorum yapmayacağını belirtti.

Mickoski, “Önce kendilerini içeriden düzeltmeleri ve sonra işi teslim edecek insanları bulmaları gerekiyor çünkü Makedonya’nın hırsızlık, dolandırıcılık, ihanete bağlı olacak SDSM’ye değil kaliteli bir SDSM’ye ihtiyacı var.” diye konuştu.

Alternativa Partisi’nin hükümete girip girmemesi ile ilgili soruyu yanıtlayan Mickoski, Alternativa’nın parti organlarının bugün merkez yönetim kurulu toplantısında hangi sonuca varacaklarına dair bir bilgisi olmadığını ve konuyu lider Afrim Gashi ile görüşmediğini ifade etti.

Mickoski, “Alternativa’nın önünde iki seçenek var. Zaev’in teklifini kabul edip 30 yıllık bağımsız Makedonya’nın belki de en kötü notu ile değerlendirdiğimiz bu hükümete girmek ya da muhalefette kalmak. Bir liderlikleri, bir stratejileri var, geleceklerine karar veriyorlar. Bugün üst düzey yönetim görüşmeleri yapan iki partinin kararlarını bekleyelim, onlar hakkında yorum yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Read Previous

Ulaştırma Bakanlığı: “Besa Trans” başka bir aracın lisans beyanını suistimal etti ve yasayı bilerek ihlal etti

Read Next

Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcılığının temsilcileri Üsküp’e geldi