Ukraynalı 2 bin 250 öğrenci Bulgar okullarına kaydoldu

Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Dr. Maria Gaydarova, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Bulgaristan Temsilcisi Seda Kuzucu ile yaptığı görüşmede Kasım 2022 itibarıyla Ukrayna’dan gelen 2250 çocuk ve öğrencinin Bulgar okullarına ve anaokullarında okul öncesi eğitim yaş gruplarına kayıtlı olduğunu açıklandı.

Görüşmede BMMYK Topluluk Temelli Çocuk Koruma Danışmanı Rukiye Aziz ve BMMYK Çocuk Koruma Danışmanı Petya Karayaneva da hazır bulundular.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın (MON) verilerine göre, 2022 yılı Kasım ayı itibarıyla anaokulları ve okullarda okul öncesi eğitim yaş gruplarına 512 çocuk, okullara ise Ukrayna’dan 1738 öğrenci kaydoldu. Onların hepsi 220 anaokulunda ve 431 okulda eğitim görüyorlar.

Bakan Yardımcısı, tüm bu çocuklara ve öğrencilere yabancı dil olarak Bulgarca’da ek eğitim verildiğini ve bunun için MON’un yardımcı bir ders kitabı geliştirdiğini ve ayrıca eğitim güçlüklerinin üstesinden gelmek için diğer derslerde de ek eğitim verildiğini vurguladı.

Toplantı kapsamında MON’un koruma talep eden veya alan çocukların ve öğrencilerin kaynaştırma eğitimi alanında başarıyla uyguladığı politikaları sunuldu. Gaydarova, koruma talep eden veya alan Ukraynalı çocukların ve öğrencilerin Bulgar anaokullarına ve okullarına dahil edilmesi için alınan önlemleri ve elde edilen sonuçları vurguladı. MON, Ukrayna’dan gelen çocukların ve öğrencilerin başvurularının yapılması ve kayıt altına alınması için yasal olarak tanımlanmış bir prosedüre sahip ki o, bu çocukların ve öğrencilerin Bulgar eğitim sistemine zamanında ve engelsiz bir şekilde dahil olmalarını sağlar.

Şu anda yaklaşık 1400 Ukraynalı üniversite öğrencisi, uzmanlaşma programına katılan öğrenciler ve doktora öğrencisi Bulgaristan’da eğitim görüyorlar. Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Değerlendirme Merkezi, Bulgaristan’da tıp alanında meslekler icra edecek yabancıların Bulgar Dili yeterliliğini belirlemek için sınavlar düzenledi. 22 Ukrayna vatandaşı mesleği icra etmek için sertifika aldı. Bunlardan 9’u tıp uzmanı, 7’si diş hekimi, 1’i eczacı, 3’ü hemşire, 1’i sağlık görevlisi ve 1’i mesleki terapist olarak çalışacaklar.

Görüşmede MON ve BMMYK’nın koruma talep eden veya alan çocuklarla ilgili ortak çalışma ve iyi ortaklıktan duyduğu memnuniyet dile getirildi. Uzmanlar, müdürler ve öğretmenlerin Ukrayna’dan gelen çocukların eğitim sürecine dahil edilmesi konusundaki çabaları için teşekkür ifade edildi ve iş birliğinin gelişmeye ve yeni başarılar elde etmeye devam edeceğine dair kanaat getirildi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kiev yakınlarında düşen helikopterde Ukrayna İçişleri Bakanı dahil 16 kişi hayatını kaybetti

Read Next

KOBİ’ler, Yunanistan – Bulgaristan Sınır Ötesi İş Birliği Programı İzleme Komitesi’ne katılabilir