Ukrayna’da Kosova’nın bağımsızlığının tanınması için imza kampanyası başlatıldı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin Ukraynalı milletvekili Oleksiy Goncharenko, ülkesinin Kosova’nın bağımsızlığını tanıması için imza kampanyası başlattı.

Goncharenko, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’den, Kosova’nın bağımsızlığının tanınması olasılığını değerlendirmesini talep etti.

Kosova’nın bağımsızlığının ABD’nin de aralarında bulunduğu güçlü devletler tarafından tanındığını anımsatan Goncharenko, uluslararası mahkemelerin de Kosova’nın bağımsızlık ilanının uluslararası hukuka aykırı olmadığı hükmüne vardığını vurguladı.

Goncharenko, “Rusya, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor, burayı Sırp toprakları olarak görüyor. Kremlin’in propagandacıları ise Balkanlar’da (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in 24 Şubat’ta attığı adıma benzer bir adım atılması gerektiğini savunuyorlar.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Sırbistan ile birlikte ulusal çıkarlarını bahane ederek savaş çıkarmaya çalıştığının altını çizen Goncharenko, “Şu an Kosova’nın bağımsızlığını tanımak, Ukrayna’nın bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik mücadelesine verdiği desteğin göstergesi olacaktır. Aynı zamanda Ukrayna’nın Batı dünyası gibi adaletin ve hakikatin tarafında olduğunu gösterecektir.” diye konuştu.

Kosova’nın, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını kınadığını hatırlatan Goncharenko, kampanya kapsamında 25 bin imzanın toplanması halinde Zelenskiy’nin bu talebe cevap vermesi gerekeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News, İHA

Read Previous

Bulgaristan’dan İran’daki Afgan mültecilere insani yardım

Read Next

AB ülkeleri Rusya’ya karşı 9’uncu yaptırım paketinde anlaştı