Ukrayna, K. Makedonya’nın AGİT dönem başkanlığı sırasında ana önceliklerden biri olacak

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, 2023’te AGİT başkanlığını devralması münasebetiyle yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Kuzey Makedonya’nın AGİT başkanlığındaki ana önceliği ve kilit güvenlik konusu olacağını belirtti.

Bu yıl Kuzey Makedonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dan 57 katılımcı ülkenin yer aldığı dünyanın en büyük bölgesel güvenlik örgütüne başkanlık edecek.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sorumsuz ve sebepsiz askeri saldırısı, Avrupa güvenlik mimarisini baltaladı ve kıtanın ve ötesinde barış ve istikrarı tehdit ediyor. Başkanlığımız, kriz bölgelerini destekleyebilmesini ve AGİT bölgesindeki çatışmaları çözebilmesini sağlayarak, Örgütün temel fonksiyonlarını ve operasyonlarını sürdürmeye çalışacaktır. Bölgesel istikrarsızlık ve yeni kriz potansiyeli sürekli dikkat gerektirmektedir.” ifadelerini kullandı.

AGİT’in yeni başkanı Osmani, “Bu halkla ilgili” sloganı altında gerçekleşecek olan AGİT’in Makedonya başkanlığının odak noktasının halkın çıkarları ve Örgütün saha misyonlarının çalışmaları olacağını açıkladı.

Osmani, “Başkanlığımızın en önemli önceliği olarak, AGİT’in çalışmalarından nihai yararlanıcılar olan halkın statüsünü ve rolünü desteklemek ve daha da güçlendirmek için çok önemli olan sahaya odaklanmayı güçlendirmeyi planlıyoruz. Planımız, çatışmayla karşı karşıya kalan nüfusa ve aynı zamanda desteğe ihtiyacı olan diğerlerine yardım etmektir.” diye konuştu.

Read Previous

DEB Partisi Başkanı Asafoğlu’ndan yeni yıl mesajı

Read Next

New York’ta insan cesetleri gübreye dönüştürülebilecek