UÇK şehit çocuklarından Kurti karşıtı protesto gösterisi

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin, öldürülen Kosovalı Sırp siyasetçi Olivier İvanoviç için yayımladığı anma mesajı, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) şehitlerinin çocukları tarafından Priştine’de protesto edildi.

Başbakanlık binası önünde düzenlenen protesto gösterisinde Başbakan Albin  Kurti aleyhinde sloganlar aatan protestocular, “Başbakan suçluları yüceltme”,  “İvanoviç, Arnavutları öldürdü, onu affetme” “Başbakan kanımıza basma, tarihi çarpıtmaktan vazgeç” yazılı pankartlar taşıdı.

Protesto gösterisinde konuşan UÇK şehidinin oğlu  Berat Beqiri, siyasi temsilcilerin art arda tarihi çarpıtma girişimlerine karşı duydukları derin öfkeyi ifade etmek için bu eylemi düzenlediklerini belirterek,  “23 yıldır hepimiz şahidiz. Halk adına savaş, yıkıcı eylemler yapıldı ve yapılıyor” dedi. Kurti’nin,  İvanoviç hakkında söylediği sözlerin yaralara batan oklar olduğunu kaydeden Beqiri, “Bu, hepimiz için başka bir şok ve ciddi bir halk aşağılamasıydı” ifadelerini kullandı.

Protesto gösterisinde UÇK şehitlerinin çocukları, Başbakan Kurti’nin istifasını talep etti.

Kurti, İvanoviç’in ölümünün 5. yılında yayımladığı anma mesajında, “İstikrarlı bir gelecek ve çok etnikli bir Kosova için çalışan biri olarak Oliver İvanoviç’in anısının canlı kalmasını diliyorum.” ifadesini kullanmıştı. Kosova’daki “Özgürlük, Demokrasi ve Adalet” Halk İnisiyatifi Genel Başkanı Oliver İvanoviç, 16 Ocak 2018’de Kuzey Mitrovica’daki ofisi önünde uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.Kosova’daki savaşta Sırp paramiliter grupların komutanlığını da yapan İvanoviç, savaşta Arnavut sivillere yönelik işlenen suçlar nedeniyle 2016’da 9 yıl hapse mahkum edilmişti.Yüksek Mahkeme ise 2017’de bu kararı bozmuş, İvanoviç’in yeniden yargılanmasına hükmetmişti.İvanoviç, öldürülmeden önce tutuksuz yargılanıyordu.

Kosovaport

Read Previous

Kuzey Makedonya, Bayraktar TB2 tedarik etmek istiyor

Read Next

Avusturya, Bulgaristan’ın Türkiye sınırını korumak için 2 milyar avro alması için lobi yapacak