Avusturya, Bulgaristan’ın Türkiye sınırını korumak için 2 milyar avro alması için lobi yapacak

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile bir çalışma toplantısı yaptıkları ve askeri helikopterlerle geldikleri Elhovo’da düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Avusturya, Bulgaristan’ın Türkiye sınırının güvenliğini güçlendirmek için 2 milyar avroluk yardım alması için Avrupa Birliği’ne (AB) teklif edecek” dedi.

Devlet Başkanı tarafından 2 milyar avro talep edildi. Elhovo’daki Bölge Sınır Polis Müdürlüğü bünyesinde Bulgaristan -Türkiye sınırını izlemek için entegre sisteminin bir parçası olan Bölge Koordinasyon Merkezi bulunuyor.

Radev ve Nehamer, Bulgaristan’a yasa dışı yollardan girmeye çalışan göçmenlerin tutulduğu gözaltı tesislerini ziyaret ettiler. İkili, Helikopterden Türkiye sınırını denetlediler.

Avusturya Başbakanının ifadesine göre, Bulgaristan-Türkiye sınırının korunması aynı zamanda Avusturya sınırının da korunmasıdır. Nehammer, “Bulgaristan devletinin bu sınırı korumak için gösterdiği çabalardan dolayı son derece minnettarız” diye altını çizdi.

Radev, yeni teknik sistemler kurularak ve Sınır Polisi memurlarını daha iyi eğitmek için adımlar atılarak, Bulgaristan’ın Türkiye sınırını koruma organizasyonunu önemli ölçüde geliştirdiğine dair güvence verdi.

Cumhurbaşkanı, “Yasa dışı göç, Birleşmiş Avrupa’nın önünde bir zorluk ve Bulgaristan, AB’nin sorumlu bir üyesi olarak, bu zorluğun üstesinden gelmek için çok çalışmaktadır.

Radev’in ifadesine göre, geçen yıl, Bulgaristan sınırı üzerindeki göçmen baskısı keskin bir şekilde arttı ve göçmenlerin eylemleri giderek daha da agresif hale geldi.

Cumhurbaşkanı, “Sadece dört ayda dört polis memurunu kaybettik, başka polisler ise yaralandı. Bu zor durumla başa çıkmak için Bulgaristan hızlı ve kararlı önlemler aldı” dedi ve Bulgaristan’ın merkezleri ve şubeleri çeşitli AB üye ülkelerinde bulunan güçlü, iyi organize edilmiş bir göçmen kaçakçılığı yapan bir suç şebekesiyle karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

22 Ocak Pazar günü, Avusturya medyası Nehamer ve Avusturya İçişleri Bakanının Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne üyelik için hazır olmadığı yönündeki tutumlarını sürdürdüklerini bildirdi.

Nehamer, “Schengen alanı çalışmadığı ve örneğin Almanya, diğer birçok Avrupa ülkesinin yaptığı gibi Avusturya gibi diğer Schengen ülkeleriyle sınır kontrolleri yaptığı sürece bu alanı genişletemeyiz. Bu nedenle, Avusturya’nın Schengen vetosu, durum temelden değişene kadar yürürlükte kalır” diye belirtti.

Avusturya Başbakanı, Bulgaristan ve Romanya’nın sınırlarını güçlendirmek için AB’den tam destek alması gerektiğine inanıyor. Nehamer, “Bulgaristan, Yunanistan kadar güçlü bir sınır savunması kurabilmelidir. Bu amaçla, AB gerekli fonları sağlamalıdır” dedi.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

UÇK şehit çocuklarından Kurti karşıtı protesto gösterisi

Read Next

Sırbistan’da gaz taşıyan tren raydan çıktı