Tusk Uyardı, Mülteciler Konusu Çok Ciddi

Avrupa Birliği mülteci krizi ile uğraşan Makedonya desteklemeye devam edecek. Ancak somut olarak Makedonya’nın nasıl bir yardım alacağı bilinmiyor. Avrupa Birliği kendi dış sınırlarını nasıl koruduysa Makedonya’nın da kendi sınırlarını koruma hakkı vardır diyen Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, durumun çok ciddi olduğunu vurguladı.

Dün Üsküp’e gelen Donald Tusk, “Eğer ciddiysek, Şengen’i ve vizesiz yolculuğu korumak istiyorsak o zaman ülkenize yardım etmemiz gerekiyor. Sadece mülteciler geçişini kolaylaştırmak değil, asıl amacımız mülteci dalgasını azaltmak”, şeklinde konuştu.

Brüksel’e sert eleştiriler yönelten Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, “Brüksel’in mülteciler konusundaki kötü hamleleri dolayısıyla Makedonya zor durumda kalıyor. Şimdiye kadar 10 milyon euro harçadık. Hiçbir yardım almadık.”, şeklinde konuştu.

Gayri resmi haberlere göre Brüksel Makedonya’dan 50 bin mülteciyi kabul etmesini istiyor. Ancak bu kış 50 mültecinin nerde yerleşeceği hala belirsiz. Sözkonusu istek İvanov için riskli.

İvanov, “Daha fazla mülteci kabul edemeyiz. Ülkenin güvenliği risk altına alınacak. Avrupa Birliği’nin sadece mültecileri kabul etme, ekonomik göçmenleri geri çevirme kararı çok ciddi sorunlar yaratıyor”, şeklinde konuştu.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk dün Başbakan Nikola Gruevski ile de görüştü.

TIMEBALKAN

Read Previous

Arjantin Yeni Devlet Başkanını Seçti

Read Next

Cumhurbaşkanı İvanov Brüksel’de

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *