Arjantin Yeni Devlet Başkanını Seçti

Arjantin’de, merkez sağın adayı Mauricio Macri yeni devlet başkanı seçildi.

Ülke tarihinde ilk kez seçmenlerin yalnızca iki oy pusulasıyla sandığa gittiği devlet başkanlığı ikinci tur seçimini kazanan Macri, Arjantin’in yeni devlet başkanı oldu.

Yüzde 99,17’si sayılan oyların 51,40’ını merkez sağın adayı Macri alırken, mevcut Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in desteklediği diğer aday Buenos Aires Eyalet Valisi Daniel Scioli yüzde 48,60’ta kaldı.

Macri, seçimi kazandıktan sonra parti genel merkezinde toplanan destekçilerine, “Oylarınızla imkansızı mümkün kıldınız” sözleriyle seslendi.

Destekçilerine “İnandığınız için teşekkür ederim, birlikte hak ettiğimiz Arjantin’i inşa edebiliriz” diyen Macri, uyuşturucu kaçakçılığının önünün kesildiği, yoksulluğun ortadan kaldırıldığı bir Arjantin’in inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Boca Juniors’un başkanlığını yaptı

Ülkenin en zengin isimlerinden birinin oğlu olarak iş adamı kimliğiyle öne çıkan Mauricio Macri, 1995-2007 arasında Boca Juniors Spor Kulübünün başkanlığını yürüttü.

Boca Juniors’un başkanı olmadan 4 yıl önce bir suç örgütü tarafından kaçırılarak 14 gün boyunca alıkonulan Macri, fidye ödendikten sonra salıverilmişti.

Cumhuriyetçi Öneri Partisini (PRO) 2003 yılında kurup siyasete atılan Macri, 2007’den bu yana da Buenos Aires Belediye Başkanlığını sürdürüyordu.

Kaynak: AA

Read Previous

TBMM’nin Yeni Başkanı: İsmail Kahraman

Read Next

Tusk Uyardı, Mülteciler Konusu Çok Ciddi

One Comment

  • It’s too bad to check your article late. I wonder what it would be if we met a little faster. I want to exchange a little more, but please visit my site bitcoincasino and leave a message!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *