Türkiye’ye Batı Trakya suçlaması

Yunan gazetesi RealNews, Türkiye’nin Batı Trakya Türk azınlığını ekonomik olarak kendine bağımlı hale getirmeye çalıştığını öne sürdü. “Bölgedeki tüm faaliyetleri mercek altına alınmalı” çağrısı yaptı.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden RealNews, Türkiye’yi ana manşetine taşıdı. “Türkler, Batı Trakya Müslüman azınlığı üzerinde oyun oynuyor” temalı haberde, Ziraat Bankası vasıtasıyla azınlık üyelerinin ekonomik olarak Türkiye ile bir araya getirilmesinin planlandığı öne sürüldü. Atina, geleneksel olarak azınlık üzerinde “Türk” ismini kullanmaktan kaçınarak “Müslüman azınlık” terimini kullanıyor.

“GİZLİ SERVİS GÖREVE”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kirli oyunlarını açıklıyoruz” denilirken, Ziraat Bankası’nın Gümülcine, Dedeağaç gibi Batı Trakya kentlerindeki faaliyetlerinin etraflıca araştırılması çağrısı yapılıyor. Azınlık mensuplarına kredi veya destek gibi programlar sunularak bu bankaya yani dolaylı olarak Türkiye’ye bağımlı kılınmaya çalışıldıkları iddia ediliyor. Türkiye’nin bu bölge için “daimi bir tehdit olduğu” ifade edilerek Yunan istihbaratının da bu sürece dahil olması gerekliliği dile getiriliyor. Öte yandan, Gümülcine kentinde geçtiğimiz günlerde yaklaşık 15 Yunan Gizli Servisi üyesinin istifa etmesi de soru işaretlerini beraberinde getirmişti.

DirilişPostası

Read Previous

“Sırbistan İvanoviç suikastıyla ilgili gerçekleri gizliyor”

Read Next

AB-Batı Balkanlar ‘Sofya Zirvesi’: Balkanlar AB’yi Kurtarabilecek Mi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *