Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Angılı, Adem Jashari’nin kabrini ziyaret etti

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) kurucu komutanlarından Adem Jashari ve ailesinin şehitliğinin bulunduğu Prekaz köyünü ziyaret etti.

Büyükelçi Angılı, Prekaz’da Kosova’nın ulusal kahramanı Adem Jashari ve ailesinin şehitliğine çelenk bıraktı, “Prekaz Katliamı”nın yaşandığı evlerde incelemelerde bulundu.

Angılı, Adem Jashari’nin kardeşi Rifat Jashari ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türk halkının kalbinde Kosova’nın özel bir yeri olduğunu söyledi.

Kosova halkını desteklemeye devam edeceklerini belirten Angılı, “Kosova, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Türk halkının yardımına koşan ilk ülkelerden biri oldu. Bunu asla unutmayacağız. Buraya geldim çünkü bağımsızlık mücadelesinin nasıl başladığını kendi gözlerimle görmek istedim.” ifadelerini kullandı.

Rifat Jashari ise Büyükelçi Angılı’ya Türkiye’de yaşanan depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletirken, şunları söyledi:

“Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi’ne teşekkür ediyorum. Ayrıca savaş sırasında yanımızda, yardımımızda olan, bugüne kadar hala yanımızda olan ve her konuda bize yardım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Hep bir arada olacağımıza inanıyorum. Bu, Sivas‘ta Adem Jashari meydanı yapıldıktan sonra da ispatlandı ve bu bağın nesilden nesile devam edeceğine inanıyorum.”

Prekaz Katliamı

Yaklaşık 5 bin kişiden oluşan Sırp güçleri, 5-7 Mart 1998’de Adem Jashari’nin Prekaz köyündeki evini ablukaya alarak, tank ve ağır silahlarla düzenledikleri saldırılarda aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 56 kişiyi katletti. Katliamdan yalnızca Hamza Jashari’nin 10 yaşındaki kızı Besarta kurtulabildi.

“Prekaz Katliamı” olarak anılan saldırı, ülkeye NATO tarafından uluslararası müdahale yapılması konusunda dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Jashari ailesine yönelik yapılan saldırının ardından yayımladığı raporda, “Tüm bulgular, saldırının UÇK askerlerini yakalamayı değil, onları ve ailelerini öldürmeyi amaçladığını kanıtlıyor.” değerlendirmesine yer verdi.

AA

Read Previous

Sırbistan’da “Akif’in Sözü Cumhuriyetin Yüzü” konferansı düzenlendi

Read Next

Adıyaman’ın Tut ilçesinde suya kapılan konteynerdeki 1 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi kayboldu