Türkiye tarafından Kuzey Makedonya Ordusu’na tank taşıma aracı ve römork hibe edildi.

Petrovec’teki “Straşo Pincur” Kışlası’nda gerçekleşen teslim törenin Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Şekerinska, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök katıldı.

Savunma Bakanı Radmila Şekerinska, Türkiye’de üretilen ve savunma sanayinin gücünü dostlar arasında gösteren taşıma aracı ile birçok birimin kullandıkları ekipmanı eksiksiz, güvenli ve verimli taşınmasını sağlayacaklarını söyledi.

Şekerinska, “Araç, mühendislik makinelerimizin yanı sıra mevcut ve gelecekte kullanacağımız tüm zırhlı araçlarımızın lojistik desteğini ve nakliyesini sağlayacak.” diye konuştu.

Şekerinska, taşıma aracının birlikte çalışabilirliğe yardımının yanı sıra doğal afet gibi kriz durumlarında farklı belediyelerde ordunun müdahalesini artırma şansı vereceğini belirtti.

Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök de Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliği ile iki ülke arasındaki askeri iş birliğinin daha da güçleneceğini söyledi.

Söz konusu iş birliğini bugünkü gibi somut adımlarla gerçekleştireceklerini ve savunma sanayi alanında iş birliği fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam edeceklerini kaydeden Sekizkök, “Savunma sanayi alanında birikmiş değerleri ile uluslararası üne sahip bir ülke olan Türkiye, gelecekte de tecrübesini ve kalitesini Kuzey Makedonya’ya aktararak müttefikine destek vermeye devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Sekizkök, ikili çerçevede gerçekleştirilecek üst düzey ikili ziyaretlerle savunma sanayi alanındaki iş birliğini daha da artıracak yeni proje ve alanların belirleneceğini ifade etti.

Kuzey Makedonya Ordusu taşıma aracını, şu ana kadar kira fonu harcanarak kullanılan zırhlı araçlar ve ağır makinelerin taşınmasında kullanılacak.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bağış, Kuzey Makedonya ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden dostluk ve ittifaka dayanan mükemmel savunma iş birliğinin bir parçası ve Kuzey Makedonya Ordusu’nun donatılmasına verilen destekle kanıtlandı.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Kosova’da ülke liderleri, kayıp kişileri unutmadı

Sonraki Haber

Yunanistan’ın ölüme terk ettiği 44 kaçak göçmen kurtarıldı