27 Nisan Kosova Kayıp Kişiler Günü sebebiyle Cumhrbaşbakanı, Meclis Başkanı ve Başbakan bu önemli günde, birkez daha kayıp kişilerin akıbetinin aydınlatılması çağrısında bulundular.

Kosova Kayıp Kişiler Günü vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Meclis Başkanı Glauk Konjufca ve Başbakan Albin Kurti, Kayıp Kişiler Anıtı’na çelenk bıraktılar. Cumhurbaşkanı Osmani burada yaptığı açıklamada,
kurumların önceliğinin kayıp kişilerin akıbetinin aydınlatılması olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Osmani, “Bugün tüm Kosova Cumhuriyeti, kayıp bin 600 kişinin ailelerinin acısını paylaşıyor. Kosova’nın kaderi, bin 600 aile üyemizin kaderi ile doğrudan bağlantılıdır. Kayıp kişilerin ailelerinin bu yükü tek başına taşımalarına izin vermeyeceğiz. Sırbistan’ın işlediği suçlar için adaletin yerini bulması ve kayıp kişilerin akıbetinin aydınlatılması için gereken her şeyi yapacağız. Kayıp kişilerimizin akıbeti belli olunca ve yaralarımız iyiyleşmeye başlayınca özgürlüğün bir anlamı olacaktır” dedi.

Meclis Başkanı Glauk Konjufca da, “Sırbistan’ın Kosova’da işlediği tüm katliamlar soykırım eylemleridir. Sırbistan, çocuk, kadın ve yaşlıları katkletti. Kosova’da savaştan sonra da toplu mezarlar bulundu. Çoğu mezarın yerini ise sadece Sırbistan biliyor. Kayıp kişiler için adaletin yerini bulması en önemli sorumluluğumuz. Adalet olmadan, özgürlük olamaz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Albin Kurti ise, soykırımın Sırbistan’ın bir gerçeği olduğunu ve faillerin cezalandırılması gerektiğini ifade etti. Başbakan Kurti de, kayıp kişilerin akıbetinin aydınlatılması için Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı ile birlikte çalışacaklarına vurgu yaptı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Sokağa çıkma yasağına 41 kişi uymadı

Sonraki Haber

Türkiye’den Kuzey Makedonya Ordusu’na bir destek daha