Türkiye’deki Bosna, Sancak ve Rumeli dernekleri, Bosna Hersek’teki son gelişmelere ilişkin olarak ortak mektup yayınladı.

Uluslararası toplumun Bosna Hersek’te yaşanmasına göz yumduğu acılar göz önüne alındığında Bosna Hersek’in Türkiye’den başka dayanağı ve dostu olmadığı ifade edilen mektupta, Bosna Hersek ve Boşnakların yalnız olmadığı vurgusu yapıldı.

Mektupta, “1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek’te yaşanan soykırımlar, katliamlar ve nice insanlık suçu Avrupa’nın yanıbaşında, milenyum çağının eşiğinde meydana geldi. Kimse Batı uygarlığının böylesi bir vahşete kayıtsız kalacağını öngöremedi. Bunun bedelini ise yüzbinlerce Boşnak canıyla ve yurtlarıyla ödemek zorunda kaldı.

Srebrenica Boşnak Soykırımı’nda birkaç günde katledilen on bine yakın sivil, sistematik tecavüzlere maruz bırakılan yaklaşık 50 bin kadın ve keskin nişancı kurşunlarıyla can veren 2 binin üzerinde çocuk…

Tüm bu yaşananların ardından katillere ödül verircesine, uluslararası kamuoyunun baskılarıyla imzalatılan Dayton Anlaşması ve beraberinde Bosna Hersek’i içine sürüklediği sistemsizlik, belirsizlik, istikrarsızlık…

Çok değil, bundan sadece 29 yıl önce Bosna Hersek’te yaşananları bugün birileri yine yaşatmak için harekete geçmeye hazırlanıyor. Ülkeyi parçalamak, uğruna binlerce kahramanın şehit düştüğü toprakları yine kan gölüne çevirmek için planlar yapılıyor, ortam oluşturuluyor.

Ülkenin üç devlet başkanından biri olan Sırp Milorad Dodik’in son günlerdeki açıklama ve girişimleri; Bosna Hersek topraklarının yüzde 49’unu elinde bulunduran Sırp entitesinde ordu kurulacağına dair ifadeleri bize dünü hatırlatıyor. Avrupa’nın orta yerinde Yugoslavya Halk Ordusu’nun tüm ağır silahlarıyla savunmasız sivillerin üzerine ölüm yağdıran Sırp çetnikleri ve onların işbirlikçilerini…

Bugün ne Bosna Hersek eski Bosna Hersek, ne de Boşnaklar eski savunmasız ve çaresiz Boşnaklar… Kan dökerek, insanlık suçu işleyerek amaçlarına ulaşmak isteyenler çok iyi bilmelidir ki; Bosna Hersek’in bağımsızlığı için yüzbinlerce canını toprağa bırakmaktan çekinmeyen, minarelerde ezan sesinin dinmemesi için bir nesli feda etmiş Boşnaklar her zamankinden daha güçlü, inançli ve kararlıdır.

Boşnaklar kendilerine medeniyet dersi vermeye çalışanlardan çok daha medeni, Avrupalı ve insan haklarına saygılıdır. Yanıbaşlarında yaşanan katliamlara gözünü, kulağını tıkayanlardan çok daha duyarlıdır. Bundan ötürüdür ki Alija Izetbegoviç’in evlatlarının ne savaştan, ne de düşmanlardan zerrece korkusu yoktur!

Ancak; Balkanlarda patlayacak bir merminin bölgeyi geri dönüşü olmayacak bir yola sürükleyeceği de ortadadır. Bunun önüne geçilmesi her şeyden önce bir insanlık vazifesidir.

Uluslararası toplumun bu topraklarda bıraktığı acı tecrübeler göz önüne alındığında Bosna Hersek’in Türkiye’den başka dayanağı, dostu ve kader ortağı yoktur. Anavatanımızın desteği Bosnalı ve Sancaklı Boşnaklar için en büyük güçtür. Bosna Hersek’in ve Boşnakların yalnız olmadığı, savaş tamtamları çalanların ve onları perde arkasında destekleyenlerin dikkatine net bir şekilde sunulmalıdır.

Ay yıldızın gölgesinde huzur bulan muhacirlerin en büyük dileği ata topraklarını emanet ettikleri kardeşlerinin de aynı huzura sahip olmalarıdır” denildi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan Başbakanı Yanev: Bulgaristan Paris İklim Anlaşması’na yönelik taahhütlerini yerine getirecek

Sonraki Haber

TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan ile Kosova’nın Ankara büyükelçilerini kabul etti