Türkiye’de kurtarma çalışmalarına katılan Kosovalı askerlere nişan verildi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Türkiye’deki deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Kosova ordu mensuplarına nişanlar verdi.

Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova ordusu olarak bilinen Kosova Güvenlik Gücü (FSK) mensuplarının  aileleri ve her iki ülkenin büyükelçilerinin de hazır bulunduğu törende yaptığı konuşmada, FSK’nın sadece Kosova sınırlarını korumaya değil, devletlere yardım etmeye de hazır olduğunu kanıtladığını belirtti.

“Sadece ülkeyi korumaya değil, dost ülkelere de yardım etmeye hazır olan askerlerimiz arama kurtarma operasyonlarında yer alıyor, hayatta kalanları bulmak ve yaralılara yardım sağlamak için durmaksızın çalışıyor.” ifadelerini kullanan Osmani, Ordunun insani çabaları sadece halka yardım etmekle kalmamış, Kosova’nın  dostların yardımına koşma kapasitesini de ispatlamış olduğunu kaydetti.

Osmani, “Çalışmaları, ordunun yalnızca ulusumuzu dış tehditlere karşı koruyamayacağını, aynı zamanda dost uluslara destek sağlama konusunda kararlı olduğunu göstermiştir” dedi.

Törende hazır bulunan Türkiye’nin Priştine  Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı da yaptığı konuşmada,  ülkesinde meydana gelen deprem sonrası yardımları için Kosovalı yetkililere teşekkür ederek, “Halkımıza yapılan yardımlardan dolayı Kosova halkına minnettarız. Bu davranış, dostluğumuzun güçlü ve sağlam olduğunu gösteriyor, bu nedenle hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

AFAD tarafından deprem bölgesinde 300 bin 809 çadır kuruldu

Read Next

Hırvatistan’dan doğalgaz boru hattı hamlesi