Hırvatistan’dan doğalgaz boru hattı hamlesi

Hırvatistan hükümeti, Bosna Hersek ile bağlantı sağlayacak bir doğalgaz boru hattı inşa etme kararı aldı.

Hırvatistan’ın doğalgaz şebekesi ile Krk adasındaki LNG terminalini Bosna Hersek’e bağlayacak 100 milyon avroluk proje, Hırvatistan Ekonomi Bakanı Davor Filipovic tarafından duyuruldu.

180 kilometrelik hat, doğalgazda tamamen Rusya’ya bağımlı olan Bosna Hersek’in kaynaklarının çeşitlendirilmesine yardımcı olacak.

Bosna Hersek’in halihazırda sınır ötesi tek doğalgaz boru hattını, Gazprom tarafından işletilen Türkakım uzantısı hat oluşturuyor.

Euractiv’in haberine göre Hırvatistan’la doğalgaz boru hattı, 2021 yılı sonunda Bosna Hersek Federasyonu Parlamentosu tarafından onaylanmış fakat plan, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Bosna Hersek’in muhalefeti nedeniyle uygulamaya alınamamıştı.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic’in projenin Saraybosna merkezli BH Gas şirketi tarafından değil Mostar’daki bir şirket tarafından yönetilmesi talebi sonrasında HDZ’nin proje önündeki blokajı kaldırıldı.

Konunun bugün Hırvatistan’ı ziyaret eden ve komşularla sorunların çözülmesi ve iş birliğinin güçlendirilmesi prensipli bir dış politika izlenileceğini duyuran Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic’in de gündeminde olması bekleniyor.

Sırp Cumhuriyeti, Sırbistan’la doğalgaz bağlantısı inşası için bastırıyor

Diğer taraftan ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti de Sırbistan ile Bosna Hersek arasında bir doğalgaz boru hattı bağlantısı inşa edilmesi için onay talep ediyor.

Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Staša Košarac, Sırbistan’la doğalgaz bağlantı projesinin Bosna Hersek Bakanlar Konseyi onaylanmaması halinde diğer entitede Bosna Hersek Federasyonu’ndaki (FBiH) tüm projeleri bloke edeceklerini duyurdu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye’de kurtarma çalışmalarına katılan Kosovalı askerlere nişan verildi

Read Next

Merkez Klinik Sendikaları yarın protesto düzenleyecek