Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Bulgaristan’a gidiyor

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca bugün Bulgaristan’a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Dün Bulgaristan Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada Akarca ile Başsavcı Sotir Tsatsarov’un görüşeceği konuların mülteci akını, terör tehditleri, organize suçlarla mücadele ve adli alanda uluslararası işbirliği olacağı bildirildi.

Yazılı açıklamadan ziyaretin 2014 yılında Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bulgaristan Başsavcılığı arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi çerçevesinde yapılacağı anlaşıldı.

Sözleşmede iki devletin savcılık kurumları arasında bilgi ve iyi uygulamalar değişimi yapılması, periyodik ikili toplantılar ve öğretimler yapılması öngörülüyor. Şu ana kadar Bulgaristan ve Türkiye başsavcıları arasında üç ziyaretler gerçekleştirildi, iki ülkeden savcılar öğretimler gördü.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Bulgaristan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Boyko Borisov, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva ile de görüşecek. Mehmet Akarca ve beraberindeki heyet Plovdiv (Filibe) şehrini de ziyaret edecek.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Prangi İsa Bey Şenlikleri düzenlendi

Read Next

AB Kosova’ya yönelik vizelerin kaldırılmasına hazırlanıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *