Prangi İsa Bey Şenlikleri düzenlendi

9-10 Nisan tarihleri arasında Radoviş’e bağlı Konçe Belediyesi’nin salonunda Prangi İsa Bey Şenlikleri düzenlendi.

TİMEBALKAN

İki gün süren şenliklerin birinci gününde açılış konuşmaları ve Prangi İsa Bey Derneği’nin faaliyetleri ile kuruluş amacının tanıtılmasının ardından, Ustrumc’dan Mikdat Hoca Efendi İlahi grubu konser verdi.

Ardından Kosta Suşinov lisesi öğrencileri tarafından tiyatro gösterisi yapıldı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kur’an-ı Kerim yarışmasına ise birkaçı Üsküp Akabe Vakfı’ndan  olmak üzere 8 yarışmacı katıldı. Kur’an okuyan çocukların heyecanı ve kurallara uygun Kur’an okumaları tüm davetlileri duygulandırdı. Birinci ve ikinciliği Konçe’den katılan öğrenciler kazanırken, Üsküp’ten katılan bir öğrenci de üçüncülüğe layık görüldü.

tytr

Türkiye Diyaneti tarafından 5 yıldır Konçe camisinde imamlık yapan ve talebe okutan Sayın İsa Şevik hocanın girişimiyle başlatılan bu etkinliğe misafirlerin yanısıra Konçe halkının ilgisi büyüktü. Etkinliğin ikinci gününde ise Konçe Ziya Gökalp folklor ekibinin gösterileri ve Ertuğrul Karakuş’un konferansı yer aldı.  Etkinlik sonrası tüm davetlilere yemek ikramı yapıldı.

Şenliklerde Mahmut Enes Kemer tarafından yapılan kaligrafi çalışmaları katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

kemer

Bu etkinliklerle amacın Konçe’nin tanıtılması ve belediyenin girişinde yer alan Prangi İsa Bey Türbesi’nin onarılması olduğuna vurgu yapıldı.

Read Previous

Beşiktaş’tan Vodafone Arena’da ilk gol!

Read Next

Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Bulgaristan’a gidiyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *