Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki eski Türk Çarşısı’nın gezerek halk ve esnafla sohbet etti.

Balkan ülkeleri Arnavutluk ve Bosna Hersek’e yaptığı ziyaretlerin ardından bugün de Kuzey Makedonya’da bulunan Bakan Pakdemirli, şehrin merkezindeki Makedonya Meydanı’ndan geçerek tarihi Taşköprü üzerinde beraberindeki heyetle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Aralarında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Sabri Demir ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök’ün de bulunduğu heyetle daha sonra eski Türk Çarşısı’na geçen Pakdemirli, burada halk ve esnafla bir süre sohbet etti.

Türk heyeti aracılığıyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum gününü kutlayan eski Türk Çarşısı esnafı, kendisine sağlıklı ve uzun bir ömür temennisinde bulundu.

Bakan Pakdemirli ayrıca Kurşunlu Han, Mustafa Paşa Camisi, Sulu Han, Yiğit Paşa Türbesi ve Sultan Murat Camisi’ni de ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Cuma namazını eski Türk Çarşısı’ndaki tarihi Murat Paşa Camisi’nde kılan Pakdemirli, burada namaz öncesinde kısa bir selamlama konuşması da yaptı.

– Heyetlerarası görüşme

Pakdemirli, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki temasları kapsamında, Tarım, Ormancılık ve Su Ekonomisi Bakanı Aryanit Hoca ile görüştü. İki bakan, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Pakdemirli, Balkan turu kapsamında geldiği Kuzey Makedonya’da, ülkeyi daha iyi anlamak ve Türkiye olarak daha faydalı çalışmalar yapmak gayretiyle iki günlük bir çalışma ziyareti planladıklarını aktardı.

Kendisinin köklerinin de Balkanlar’a, Kuzey Makedonya’nın Köprülü şehrine dayandığını ve bundan memnuniyet duyduğunu anlatan Pakdemirli, Türkiye’nin Kuzey Makedonya’ya desteğini mümkün olduğu sürece devam ettirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin her zaman Kuzey Makedonya’nın yanında olduğunun altını çizen Pakdemirli, “Mümkün mertebe imkanlar çerçevesinde her zaman Kuzey Makedonya’nın yanında olduğumuzu, desteğimizi sürdüreceğimizi bir kere daha özellikle söylemek isterim.” dedi.

“Tüm bilgi birikimimizi ülkelerle paylaşmaya açığız”

Bugün de tarım, orman ve su alanlarında neler yapabileceğini, ilişkilerin nasıl daha ileriye taşınabileceğini görüştüklerini kaydeden Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Umuyorum ki bugünkü görüşmelerimiz çok olumlu neticelerle sonuçlandı. Neticelerini de inşallah en yakın zamanda alırız. Özellikle Serbest Ticaret Anlaşması’yla ilgili konular gündeme geldi. Biz burada tabii ki Ticaret Bakanlığımızın nezdinde yürütülmekle beraber, tarımla ilgili konularda mümkün mertebe yapılabilecek olanları, Bakanlık olarak üstümüze düşenleri de yapma konusunda olumlu bir perspektif olacağını söyledik. Özellikle Türkiye’nin süt ve süt ürünleri ile kanatlı ürünlerinin ihracatı ile ilgili bir talebi oldu. Onu da değerlendireceklerini söylediler. Burada da çeltikle ilgili bir ihtiyaç var. Gözüken o ki Türkiye olarak da biz bu konuyla ilgilenip Kuzey Makedonya’nın şu anda bu ihtiyacını gidermek, Kuzey Makedonya çiftçisine de ürün değerlendirilmesi ve pazarlanması konusunda gereğini yapmada adım atacağımızı söyledik.”

Pakdemirli, Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) dünyadaki en başarılı tarım sigortalarından biri olduğuna işaret ederek, TARSİM benzeri bir modelin Kuzey Makedonya’da hayata geçirilmesi konusunda çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin gıda, tarım, hayvancılık, ormancılık ve su alanlarında çok gelişmiş bir ülke olduğunu vurgulayan Pakdemirli, sözlerini şöyle tamamladı:

“Özellikle tarımsal gayrisafi milli hasılada Avrupa’da birinciyiz. Dünyada da ilk 10’a giren bir ülkeyiz. Tüm bu bilgi birikimimizi, deneyimimizi ülkelerle paylaşmaya son derece açığız. Ama en başta da dost ve kardeş ülke olan Kuzey Makedonya ile de özellikle paylaşmaya hazır olduğumuzu, bu konularla ilgili de iş birliğimizi artırmamız, karşılıklı gelen giden teknik heyetleri de artırmamız ve Kuzey Makedonya’nın da lehine olacak her konuda da gerekli adımları atacağımız konusunda mutabık kaldık.”

Bakan Pakdemirli bugün de MATÜSİTEB ve İHH tarafından 73 yıl önce Türklük davası, milli ve manevi değerlerimizin müdafaası uğruna canlarını feda eden Yücel Teşkilatı Şehitleri anısına Tefeyyüz İlkokulunda “Yücel Şehitleri Anıt Açılışı ve Anma Programı”na katıldı.

Kaynak: AA

Önceki Haber

KDTP heyetinden TDP’ye ziyaret

Sonraki Haber

YTB, Yücelciler için çevrim içi anma programı düzenledi