Yunan medyası son zamanlarda Türkiye işe Yunanistan arasındaki gerginliğin artması üzerine haber ve yorumların çoğunu Türk-Yunan ilişkilerine ayırıyor.

Profesör Hristos Rozakis, Kathimerini gazetesindeki makalesinde, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kıta sahanlığı anlaşmazlıklarının Lahey’e götürülmesinin en iyi yol olduğu yolundaki görüşünü tekrarladı. Uluslararası hukuk uzmanı Rozakis, Yunanistan’ın Lahey’e Türkiye ile birlikte başvurması için ortak bir taahhütname hazırlanmasını, Türkiye’nin bunu reddetmesi halinde Yunanistan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle (UMH) ortak bir taahhütname hazırlayarak Lahey’e başvurmasını önerdi. Buna göre, Lahey’de kıta sahanlıkları ile ilgili alınacak bir karar Türkiye ile Libya arasındaki deniz yetki alanlarını belirleyen mutabakatı “geçersiz kılacak”. Rozakis, “Türkiye ile savaş senaryolarının bir yana bırakılmasını” ve böyle bir çatışma seçeneğinin “ultima refugium” yani “en son çare” olarak görülmesi gerektiğinden söz etti.

Uluslararası ilişkiler uzmanı Profesör Angelos Syrigos ise Yunanistan’ın kıta sahanlıklarını belirlemekten kaçınmakla “meydanı Türkiye’ye bıraktığını” söyledi. Aynı zamanda hükümet milletvekillerinden olan Syriagos, Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlıklarını belirlemesi amacıyla Lahey’e başvurmasını önerdi.

Yannis Kartalis ise To Vima gazetesindeki başyazısında, Yunanistan’ın Akdeniz’in en uzun sahiline sahip Türkiye’yi göz ardı ederek, Mısır, İsrail ve Kıbrıs’la kıta sahanlıkları ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) alanları kurmaya çalışmasının Türkiye tarafından “tehdit” olarak algılandığına dikkat çekti. Kartalis, Kıbrıs Rum yönetiminin de Kıbrıslı Türklerle hidrokarbon çalışmalarında bir uzlaşı sağlayarak Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne katkıda bulunabileceklerinin altını çizdi.

To Vima ayrıca emekli amiral Cem Gürdeniz’in Türkiye’nin “mavi vatan” ve “Libya mutabakatı” ile ilgili tezlerinde ne kadar haklı olduğunu” belirttiği mülakatına da yer verdi.

 

milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Çipras’tan Miçotakis’e: Erdoğan’la görüş

Sonraki Haber

Riskli belediyelerde sokağa çıkma yasağının devam etmesi teklif edilecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 + seven =