Radikal Sol Koalisyonu (SYRİZA) lideri ve eski başbakan Aleksis Çipras, Miçotakis’in Türk-Yunan ilişkilerinde izlediği siyaseti eleştirerek Erdoğan ile görüşmelere başlaması çağrısında bulundu.

Kathmerini gazetesine açıklamalarda bulunan Çipras, Miçotakis’e hitaben, “Sen de benim başbakanlık dönemimde yaptığım gibi yap ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeye başla” dedi.

Çipras, başbakanlığı döneminde (2015-2019) Türkiye’yi 6 ay içinde 3 kez ziyaret ettiğini ve “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Atina’ya davet etme cesaretini gösterdiğini” söyleyerek, mevcut hükümetin kendi döneminden kalma “Türkiye ile Yunanistan arasındaki güven artırıcı önlemlerle ilgili anlaşmaları hiç hayata geçirmemesini” de eleştirdi.

Aleksis Çipras, “Yunanistan hükümeti Türkiye karşısında bir yandan kararlılığını göstermeli ancak aynı zamanda kıtasahanlıklarının koordinatlarını belirleyerek Türkiye ile aramızdaki anlaşmazlıkları istikşafi görüşmelerle çözmeli”, “İstikşafi görüşmeler; her konuda uzlaşma sağlanmadan, hiçbir konuda uzlaşılmış olunamayacağı” ve “görüşmelerin içeriğine ilişkin asla bilgi sızdırılmayacağı ilkeslerine dayanır.” dedi.

Çipras ayrıca hükümetin, Türkiye ile anlaşmazlıkların Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na götürülmesi olasılığına sıcak baktığını belirterek, “Yeter ki, daha önce ülkenin intiharına yol açmayacak iyi hazırlanmış bir strateji belirlensin” diye konuştu.

Çipras, Atina yönetiminin aynı zamanda “elini güçlendirmesi” için Doğu Akdeniz’de İtalya, Arnavutluk ve Mısır ile Münhasır Ekonomik Bölgeler (MEB) oluşturması için harekete geçmesini önerdi.

 

milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Bulgaristan Göçmeni, Yalova Devlet Hastanesi Başhekimliği Görevine Atandı

Sonraki Haber

Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlık Yunan basınında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + 8 =