Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Türkiye’nin dijitalleşme konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok büyük bir mesafe kat ettiklerini ve bu alandaki deneyimlerini Kuzey Makedonya’yla paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

TİMEBALKAN ÖZEL

Ohri’de düzenlenen “Uluslararası Yargı Dijitalleşme Zirvesi”ine katılmak üzere Kuzey Makedonya’ya gelen Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Üsküp Türk Çarşısı ziyareti sonrasında TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

Kuzey Makedonya’da bulunmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Birkan, Makedonya Adalet Bakanlığı’nın ve Makedonya Cumhurbaşkanlığı makamının davetlisi olarak 3 günlük bir resmi ziyaret kapsamında ülkede bulunduklarını söyledi.

Ohri’de çok verimli bir toplantı yapıldığını kaydeden Birkan, “Özellikle Türkiye’nin dijitalleşmesi konusunda son 20 yıldır sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çok büyük mesafe katettik ve bu toplantıda gördük ki dünyanın çok çok ilerisindeyiz, biz sadece yargı alanında değil devletin tüm diğer alanlarında ciddi bir dijitalleşme ve teknolojik gelişme gösterdik. Bu deneyimlerimizi de her zaman Makedonya bizim dostumuz iki ülkemiz birbirlerine çok yakın, halklarımız çok yakın deneyimlerimizi de her zaman paylaşmaya hazır olduğumuzu belirttik. İnşallah bundan sonra da bu türden resmi görüşmelerimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

– “Biz her zaman buradaki insanlarımızla beraberiz”

Makedonya’ya ikinci kez geldiğini ve bu dönemde ülkenin çok geliştiğini, değiştiğini, büyüdüğünü ve canlandığını ifade eden Zekeriya Birkan, “Özellikle buradaki tüm soydaşlarımızı, dindaşlarımızı ve yine Balkanlardan yüz yıllardır dost olduğumuz, bir arada yaşadığımız diğer tüm halkların bir arada huzur içinde yaşamış olduğunu görmek bizleri sevindiriyor. Biz her zaman buradaki insanlarımızla beraberiz. Tabi burada çok Türk ve Müslüman köyleri var, onlara da uğradık. Birçok yerde Ohri’de birçok derneğe, camiyi ziyaret ettik. Çok canlı yaşayan bir toplum var, bu toplumun özellikle canlılık noktasında kültürel, dini, sosyal açıdan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat’ın kendilerine rehberlik ettiğinin altını çizen Birkan, Ensar Derneği’ni de ziyaret ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üsküp’te çok kaliteli bir şekilde hizmetler ettiğini görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Biz bu anlamda Türkiye ile Makedonya arasında bir köprü vazifesi gören, tüm bu kardeşlerimize başarılar diliyoruz, her zaman onlarla beraberiz, her zaman birlikteyiz. Bu sıcak karşılamaları için, göstermiş oldukları ilgi için başta Makedonya Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı ve diğer yüksek yargı çalışanlarına ve yine ortak dostumuz olan bir Türkiye elçisi olan Salih Murat beye ailesine ve siz değerli burada Üsküp’teki çalışan, görev yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum.”

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek ile Bilgi İşlem Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Alper Tabanoğlu’ndan oluşan heyet Üsküp’teki Ensar Derneği’ni de ziyaret ederek MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki ve dernek üyeleriyle bir araya geldi.

Önceki Haber

Kovaçevski: K.Makedonya ve Türkiye mükemmel ikili ve ekonomik işbirliğine devam ediyor

Sonraki Haber

Hırvatistan, Fransa’yı devirdi