Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski’yi kabul etti.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski bugün İstanbul’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska ve İçişleri Bakanı Oliver Spasovski’nin katıldığı toplantıda, iki ülke arasında bu yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana 30. yıl dönümü olan geleneksel olarak iyi ve dostane ilişkilere dikkat çekildi.

Kuzey Makedonya Hükümeti’nden yapılan açıklamada, “Başbakan Kovaçevski, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, kilit unsurların iyi komşuluk ilişkileri ve bölgesel işbirliği olduğu, ekonomik işbirliği ve altyapı bağlantılarının iyileştirilmesine odaklanan bölgede güvenlik ve istikrar için aynı hedefleri paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.” denildi.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik iş birliği alanında mükemmel olduğu kaydedilen açıklamada, Türkiye ile ticari iş birliğinin büyüdüğüne vurgu yapıldı.

Toplantıda, beklentilerin yıllık 900 milyon dolarlık ticaret alışverişinin bir milyar dolara ulaşması ve iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin derinleşmesini sağlamak olduğu vurgulandı.

Başbakan Kovaçevski, Kuzey Makedonya’nın Ukrayna’daki Rus askeri saldırganlığıyla mevcut jeopolitik durum açısından ülkenin güvenliği için değerli bir varlık olduğunu kanıtlayan NATO’ya katılım sürecinde verdiği destek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Görüşmede iki ülkenin Savunma Bakanlıkları arasında Kuzey Makedonya Ordusunun modernizasyonu ve askeri eğitim ve öğretim alanında son derece iyi işbirliğini sürdürdüğü ve aynı zamanda barışı koruma operasyonlarına ve tatbikatlarına ortak katılım hususunda mutabık kalındı.

Başbakan Kovaçevski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, diğer tüm üst düzey ziyaretlerin devamı olarak ülkemizi ziyaret etmeye ve Kuzey Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için üstlenilen çok sayıda projeyi teşvik etmeye davet etti.

Önceki Haber

Ukraynalı özel harekatçıların elleri 24 saat tetikte

Sonraki Haber

Türkiye Adalet Bakan Yardımcısı Birkan: Dijitalleşme alanındaki deneyimlerimizi K. Makedonya’yla paylaşmaya hazırız