Türk ve Sırp arama kurtarma ekipleri, Sırbistan’da bir araya geldi

AKUT Arama Kurtarma Derneği ekipleriyle Sırp arama kurtarma ekipleri, Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde düzenlenen, “Afetlerde Müttefikler: Türk-Sırp Deneyimi” konulu konferansta buluştu.

Novi Sad Üniversitesinde düzenlenen konferansın açılışını yapan Sırbistan Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Nemanja Starovic, Türkiye ve Sırbistan ilişkilerinin, afet yönetimi ve afet yardımı dahil birçok alanda dinamik bir dönemde olduğunu söyledi.

Starovic, “Felaketler bazen olur ve meydana geldiklerinde, bizim görevimiz dayanışma göstermektir.” dedi.

AKUT adına konferansa katılan Esra Üstünkaya ise Sırp ekiple 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili deneyimlerini de paylaşacaklarını dile getirdi.

Üstünkaya, depremlerde Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarına katılan Sırp ekiplere teşekkür ederek, Türk halkının bu yardımları asla unutmayacağını kaydetti.

Sırp arama kurtarma ekibinden Dragan Bjelic de “Bugün, Türkiye’de bulunduğumuz süre boyunca yaşadığımız izlenimleri analiz etmek, özetlemek ve orada attığımız tüm adımları görüşmek için buradayız. Aynı zamanda gelecekteki işbirliği ve tatbikatlar gibi durumları görüşmek için bir araya geldik.” diye konuştu.

Read Previous

Auschwitz kampında soykırıma uğrayan Romanlara adanan sergi Kosova’da açıldı

Read Next

Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde “Renklerin Zamanda Yolculuğu” minyatür sergisi açıldı